Warszawa

Biblioterapeuci zalecają... w czerwcu

Biblioterapeuci zalecają... w czerwcu

Ważne tematy, ważne sprawy, czyli książki polecane przez biblioterapeutów.
W czerwcowym zestawieniu znalazły się książki o prawach dzieci.

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

1/3
1/3
Anna Czerwińska-Rydel, Renata Piątkowska, Moje prawa ważna sprawa!, Wydawnictwo Literatura 2015

Zbiór krótkich opowiadań przybliżających dzieciom, ale i ich rodzicom prawa najmłodszych. Teksty doskonale pokazują w jaki sposób narusza się te prawa i jak należy ich strzec. Każde z opowiadań poprzedza wyartykułowane wyraźnie prawo. I tak, można tu znaleźć m.in. coś na temat prawa do tajemnic i sekretów, do zdobywania wiedzy, do zabawy, nauki, czy dobrego traktowania. Książka wartościowa dla dzieci powyżej piątego roku życia, którym można ją przeczytać na zajęciach przedszkolnych, ale i w domu. Może ona uświadomić nie tylko dziecku, ale i dorosłemu jakie prawa przysługują najmłodszym.

2/3
2/3
Joanna Olech, Edgar Bąk, Mam prawo i nie zawaham się go użyć!, Wytwórnia Magdalena Kłos-Podsiadło 2014

Każde dziecko powinno znać swoje prawa i o to zadbali autorzy tej książki. Opisując przygody Czerwonego Kapturka prowadzą go śladami praw dziecka do bezpieczeństwa, nauki, opieki, czy porażki. Nie  zapominają też o dziecięcym telefonie zaufania. Książka dla dzieci młodszych i trochę starszych (+3), którym w bardzo ciekawy sposób rodzice i wychowawcy mogą przybliżyć ich prawa.

3/3
3/3
Anna Potyra, Charakterki i humorki, Wydawnictwo Skrzat 2018

Trzy opowiadania poruszające bardzo ważne zagadnienia: zazdrość, złość i egoizm. Problemy, o których warto z dziećmi, nawet tymi przedszkolnymi rozmawiać zawsze i wszędzie – w domu, przedszkolu. Poprzez przykłady bohaterów opowiadań dziecko poznaje emocje, ale też uczy się właściwych zachowań.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć