Warszawa

Biblioterapeuci zalecają... w maju

Biblioterapeuci zalecają... w maju

Warta uwagi porcja książek polecanych przez biblioterapeutów.

Do wykorzystania podczas czytania w domu, w przedszkolu czy szkole. 

 

Zestawienie przygotowała Lidia Ippoldt - nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, biblioterapeuta, autorka bajek terapeutycznych i opracowań z zakresu biblioterapii, przewodnicząca Krakowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Biblioterapia jest jednym z działów arteterapii. Wykorzystujące wyselekcjonowane materiały czytelnicze jako pomoce terapeutyczne w medycynie i psychiatrii, a także poradnictwie w rozwiązywaniu problemów osobistych przez ukierunkowane czytanie.

 

1/3
1/3
Agnieszka Borowiecka, Gabriela Gąsienica, Wielka susza w Krainie Łez. Bajka edukacyjna dla dzieci, które wymuszają różne rzeczy płaczem, Kraków: CEBP, 2018

Ważna pozycja dla rodziców, wychowawców i terapeutów dzieci młodszych (4+), które zbyt często próbują coś wymusić na dorosłych płaczem, bądź płaczą ze zbyt błahych powodów. Autorki opowiadają o krainie, w której może zabraknąć łez z powodu nadmiernego ich używania przez jednego z bohaterów. Jest to zabawna, a równocześnie przemawiająca do małego odbiorcy historia o „gospodarowaniu” naszymi emocjami, którą wzbogaca płyta ?z filmem i audiobookiem. Książka kończy się propozycją zabaw i zadań do bajki, które może wykorzystać nauczyciel przedszkola podczas pracy z tekstem.

2/3
2/3
Francoize Boucher, Książka dzięki której pokochasz książki. Nawet jeśli nie lubisz czytać. Dla dzieci i dorosłych, Warszawa: Muchomor, 2017

Książka, która wcześniej została wydana w kilku krajach, dotarła wreszcie do nas. Jest ona kierowana głównie do młodych ludzi (10+), których warto przekonać do książek. Autorka robi to bardzo atrakcyjnie, łącząc komiks z humorem, co może okazać się skuteczne w pracy ?z nastolatkami, które nie lubią czytać. Warto wykorzystać pozycję na zajęciach zachęcających do czytania tych najbardziej książkoodpornych.

3/3
3/3
Romek Pawlak, Czy muszę?.Seria wydawnicza Duże Dzieciaki, Warszawa: Mac Edukacja, 2017

Seria, na którą składają się m.in. takie tytuły, jak: „Czy muszę pracować, czyli po co komu pieniądze?”, „Czy muszę chodzić do szkoły, czyli po co komu nauka?”, czyli seria książek ?o wartościach, o których warto mówić z młodymi ludźmi (9+). W bardzo przystępny sposób autor tłumaczy ideę pracy, nauki, czy miłości. Książki we fragmentach można wykorzystać na lekcjach wychowawczych lub zajęciach biblioterapeutycznych, tym bardziej, że każdy tytuł wzbogacony jest zbiorem zadań, krzyżówek, czy wzorów, nadających się doskonale do wykorzystania przez nauczyciela.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć