Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Skolioza a Vojta

Dziewczynka 6 -lat, neurolog dziecięcy zauważyła skrzywienie
kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i zaleciła rehabilitację metodą Vojty. Nie
było zalecenia konsultacji ortopedycznej.
Czy Vojtą można korygować takie wady? Wiem, że metoda ta stosowana u
malutkich dzieci wygląda dosyć "drastycznie" jak to jest w przypadku
starszych. Córka jest dosyć wrażliwym dzieckiem i obawiam się jak będzie
reagować na te ćwiczenia.

Pytanie przesłała Pani Monika

Odpowiedź:

Witam serdecznie,
Rozpoznanie skoliozy bez wykonania zdjęcia rentgenowskiego jest dość kontrowersyjne, zwłaszcza przez neurologa- który to specjalista nie zajmuje się rehabilitacją układu ruchu.
U tak małego dziecka skolioza występuje  bardzo rzadko. Jeżeli już występuje asymetria to ma najczęściej charakter funkcjonalny- mięśniowy- przewaga działania konkretnych grup mięśniowych jednej strony na drugą. Jest najczęściej wynikiem nawyku złej postawy- np. siedzenia z obciążeniem stale bardziej jednej strony, czasem następstwem asymetrii z okresu niemowlęcego lub obniżonego napięcia mięśniowego. Nie ma to jedna nic wspólnego ze skrzywieniem struktur kostnych, czyli kręgosłupa. Jednak przewlekła asymetria pracy mięśni może w przyszłości doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Wskazane jest więc, aby dziewczynkę zbadał lekarz specjalista rehabilitacji dzieci, lub fizjoterapeuta z doświadczeniem w pracy z dziećmi. Ortopedzi zwykle oceniają czy skrzywienie jest do zabiegu, czy nie- nie zaś pod kątem funkcji konkretnych grup mięśniowych i ewentualnych metod rehabilitacji. Ze swojego doświadczenia nie polecam metody Vojty- jest to metoda bierna, nie ucząca dziecka kontroli postawy, mająca sens tylko w określonych jednostkach chorobowych, w większości krajów cywilizowanych( poza Niemcami, gdzie powstała) bardzo krytykowana. W przypadku Pani córki polecam metodę PNF, oraz Thera- band- można je zastosować w formie zabawy z terapeutą, przy ścisłej współpracy z dzieckiem, a więc nie wpływające negatywnie na rozwój emocjonalny. Dziecko musi się “nauczyć” symetrii we wszystkich czynnościach życia codziennego. Warto kupić piłkę rehabilitacyjną i ćwiczyć na niej przenoszenie ciężaru ciała w siadzie, lub dysk sensoryczny- wymuszający aktywną pracę mięśni tułowia( najlepiej po instruktażu fizjoterapeuty).


Pozdrawiam,
Małgorzata Szmurło

Zobacz inne porady w tematyce: metoda Vojty, skrzywienie kręgosłupa

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Pani MALGOSIU Prosze o odp. Czekam z niecierpliwoscia

dodany: 2012-12-06 16:59:15, przez: lukasz WSR

witam, nazywam się Wojtek Dutka, jestem mgr fizjoterapii , certyfikowanym terapeuta metody Vojty oraz Pnf, chciałbym zapytać Panią Małgorzatę Szmurlo dlaczego pisze o nuce postawy przez dziecko, jeśli stan wiedzy nerofizjologicznej na dzień dzisiejszy jasno określa, iż postawa człowiek kontrolowana jest prze CUN odruchowo - w jakim sensie dziecko ma nauczyć się postawy, drugie pytanie dlaczego pisze Pani, że metoda Vojty jest bierna? metoda Vojty wł. metoda odruchowej lokomocji wg Vojty na drodze odruchowej aktywuje centra CUN odpowiedzialne za lokomocje i postawę, kolejne pytanie czy zapoznał sie Pani z wynikami zastosowania metody Vojty w leczeniu skolioz idiopatycznych u dzieci w wieku 4-15 lat opublikowanych przez Niethardta i Pauscherta w 1993 roku? ostatnie pytanie czy zastanawiała się Pani jak zachowa się rotacja kręgosłupa w przypadku zastosowania metody PNF u dziecka ze skoliozą

dodany: 2012-04-05 17:11:05, przez: wojtek


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć