aNauczycielu! Zgłoś swoją szkołę do BaśnioBOJU!

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Nadwrażliwa 2,5 latka

DO:Marta Żysko-Pałuba - Psycholog dziecięcy, bajkoterapeuta

Piszę do pani, ponieważ nie potrafię zrozumieć zachowania mojej córki.
Mieszkamy w Anglii, córka tu się urodziła i dziś skończyła właśnie 2,7 m-cy. Ogólnie jest bardzo wesołą dziewczynką. Mówi bardzo dużo, zna
wiele różnych piosenek (nawet w języku angielskim) i ogólnie jest rozwinięta na poziomie trzylatki. Jednak mimo to mamy mały problem z nią. Otóż córka boi się obcych ludzi. Problem ten pojawił się zaraz po urodzeniu, zaobserwowaliśmy że Tina boi się obcych, mężczyzn .(np wujka,, taty swojej najlepszej koleżanki. itp..). Czasami zdarza się, że podczas zabawy u znajomych, nagle do domu wraca tata, a Tina na jego widok reaguje okropnym płaczem, rzuca się na szyje i nie niemożna jej nawet siła oderwać od siebie i dopiero się uspokaja gdy opuścimy mieszkanie znajomych... Jej płacz jest tak przeraźliwy, że nie da się jej niczym zająć, tylko wkoło by powtarzała, że ona nie chce wujka, że chce do domu. Dodam, że Tina ze swoim tatą jest bardzo silnie związana emocjonalnie, więc tym bardziej nie rozumiemy jej zachowania. Martwimy się tym bardziej, że Tina już niedługo
idzie do przedszkola, a tam z tego co wiemy, opiekunami są mężczyźni.
Prosimy o poradę, jak mamy postępować z córką, i co zrobić, żeby ją
przekonać, że jest bezpieczna. Nasze tłumaczenia nie działają...


Pytanie przesłała Pani ANNA
Marta Żysko-Pałuba - Psycholog dziecięcy, bajkoterapeuta

Marta Żysko-Pałuba

Psycholog dziecięcy, bajkoterapeuta

Odpowiedź:

Pani Anno,

Dzieci w tym wieku boją się różnych aspektów i warto ich nie bagatelizować. Zalecałabym raczej stopniowe i powolne przyglądanie się tym strachom. Warto spróbować je rysować, pisać o nich bajki, wyrzucać do śmieci, obśmiewać i tp. Ale wszystko to z poszanowaniem uczuć dziecka. Dobrym pomysłem może również okazać się częstsze odwiedzanie przyjaciółki z udziałem jej taty – takie kontrolowane oswajanie z sytuacją. Nie polecam jednak nadmiernego naciskania, przyklejania itp. Dzieci mają prawo do swoich lęków i warto się im poprzyglądać. Być może przydatna okazałaby się pomoc psychologa, który lepiej i dokładniej rozezna sytuację. A sekretów w ramach sprawy może być jeszcze wiele.

 

Pozdrawiam

Marta P.

Zobacz inne porady w tematyce: nadwrażliwość, lęk, strach

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)