Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problemy z ubikacją

Witam,

mamy synka, który w lipcu skończył 2,5 roku. Od września chodzi do przedszkola, w którym był do tej pory w sumie 2 tygodnie ze względu na choroby. Mały w domu siusiu robił na nocniku, w przedszkolu jest wymagana samodzielność. W domu nie było szans na nakładkę - uciekał. W końcu przełamał się w przedszkolu, siada na nakładkę, ale nie załatwi się, trzyma albo w końcu zsikuje się na podłogę. W domu kupiliśmy nakładkę taką, jak on sobie sam wybrał, ale dziecko upodobało sobie, że "sisi - dom" i nie ma opcji żeby gdziekolwiek indziej się załatwiło. Udało się nawet raz kupkę zrobić, ale nic więcej. Nie wiemy jak nauczyć małego sikania, być może jest lękowy. Dodam, że mały się wstydzi w przedszkolu, nie woła siku, panie z nim chodzą dość często, natomiast w domu woła. Proszę bardzo o pomoc, gdyż wszystkie nasze pomysły się wyczerpały.

Zrozpaczona Mama Oliwiera Marta
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Pani Marto,


sytuacji niestety nie da się zmienić w mgnieniu oka. Należy kontynuować system działań ustalonych z przedszkolem i uzbroić się w cierpliwość, nie krzyczeć, spokojnie tłumaczyć. Wiem, że to marna pociecha, ale kiedy dzieci fiksują się na jakiejś stresującej je sytuacji w danym miejscu, nie udaje się tego zmienić tak raz dwa. Można spróbować z systemem nagród typu - prezent od Wróżki nocnikowej, zbieranie naklejek itp., można też spróbować układać bajki terapeutycznych o tej tematyce, ale bardziej prawdopodobne jest, że warto byłoby skorzystać z konsultacji u doświadczonego psychologa dziecięcego, który - obserwując dziecko bezpośrednio - będzie mógł Państwu podsunąć taką strategię, jaka będzie dobra dla Oliwiera. Pani hipoteza o podłożu lękowym jest prawdopodobna, a synek jest jeszcze bardzo mały. Proszę spróbować znaleźć specjalistę, który pomoże Państwu bezpośrednio na miejscu.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: lęk, przedszkole, toaleta

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Nowinki

Uczymy się radzić sobie ze stresem

Uczymy się radzić sobie ze stresem

Każdy z nas odczuwa czasem stres. Przejdźmy przez kilka aspektów, które wspierają strategię radzenia sobie ze stresem.  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019