Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Problemy z ubikacją

Witam,

mamy synka, który w lipcu skończył 2,5 roku. Od września chodzi do przedszkola, w którym był do tej pory w sumie 2 tygodnie ze względu na choroby. Mały w domu siusiu robił na nocniku, w przedszkolu jest wymagana samodzielność. W domu nie było szans na nakładkę - uciekał. W końcu przełamał się w przedszkolu, siada na nakładkę, ale nie załatwi się, trzyma albo w końcu zsikuje się na podłogę. W domu kupiliśmy nakładkę taką, jak on sobie sam wybrał, ale dziecko upodobało sobie, że "sisi - dom" i nie ma opcji żeby gdziekolwiek indziej się załatwiło. Udało się nawet raz kupkę zrobić, ale nic więcej. Nie wiemy jak nauczyć małego sikania, być może jest lękowy. Dodam, że mały się wstydzi w przedszkolu, nie woła siku, panie z nim chodzą dość często, natomiast w domu woła. Proszę bardzo o pomoc, gdyż wszystkie nasze pomysły się wyczerpały.

Zrozpaczona Mama Oliwiera Marta
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Odpowiedź:

Pani Marto,


sytuacji niestety nie da się zmienić w mgnieniu oka. Należy kontynuować system działań ustalonych z przedszkolem i uzbroić się w cierpliwość, nie krzyczeć, spokojnie tłumaczyć. Wiem, że to marna pociecha, ale kiedy dzieci fiksują się na jakiejś stresującej je sytuacji w danym miejscu, nie udaje się tego zmienić tak raz dwa. Można spróbować z systemem nagród typu - prezent od Wróżki nocnikowej, zbieranie naklejek itp., można też spróbować układać bajki terapeutycznych o tej tematyce, ale bardziej prawdopodobne jest, że warto byłoby skorzystać z konsultacji u doświadczonego psychologa dziecięcego, który - obserwując dziecko bezpośrednio - będzie mógł Państwu podsunąć taką strategię, jaka będzie dobra dla Oliwiera. Pani hipoteza o podłożu lękowym jest prawdopodobna, a synek jest jeszcze bardzo mały. Proszę spróbować znaleźć specjalistę, który pomoże Państwu bezpośrednio na miejscu.


Powodzenia!
Agnieszka Sokołowska

Zobacz inne porady w tematyce: lęk, przedszkole, toaleta

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  

Nowinki

Wzór miłości

Wzór miłości

Miłość rodzica jest najczystszym rodzajem miłości – bezwarunkowym. Potem wybieramy ludzi, których kochamy, z którymi chcemy się...  
Jak rozpoznać autyzm?

Jak rozpoznać autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Szacuje się, że cierpi na nie co 100 osoba. Łatwo więc wyliczyć, że w Warszawie żyje ok. 20 000...  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019