Warszawa

Porady naszych Ekspertów

3-letni synek mało mówi

Witam,

mój 3-letni synek ma problemy, najczęściej mówi pojedyncze słowa, chociaż od jakiegoś czasu zdarzy mu się powiedzieć jakieś zdanie z dwóch słów. Ma kłopot z wymówieniem R - zamiast skarpetki lubi "skalpetki" oraz zamiast banan mówi "mama". Mówi już: daj, masz, chodź, pić, spać, pies, kicia, drzwi, dzieci i, oczywiście, mama, tata, baba. Potrafi również liczyć do pięciu (powoli również na paluszkach). Jednakże mimo tego, moim zdaniem, odbiega w rozwoju od swoich rówieśników ze żłobka. Niepokoi również mnie, że jak się cieszy, wydaje dziwne dźwięki i macha rączkami oraz bardzo dużo mówi po swojemu. Od września idzie do przedszkola i boję się, że będą się śmiały z niego dzieci.

Aneta
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aneto,

 

rozwój mowy Pani synka jest opóźniony, należy niezwłocznie zacząć nad tym pracować. Trzeba zacząć od spotkania z logopedą lub psychologiem dziecięcym (np. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej), w domu może Pani ćwiczyć z synkiem z programem słuchowych "Słucham i uczę się mówić". Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, synek jest jeszcze mały i wiele nieprawidłowości można jeszcze zniwelować.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć