Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

9-latek nie potrafi mówić, czytać, pisać, liczyć

Witam,

jestem siostrą 9-letniego chłopca, mama urodziła go w wieku 37 lat (do końca pracowała fizycznie - ciężka sytuacja finansową), nam (dzieciom) przyznała się, że jest w ciąży w 7. miesiącu. Brat do 4. roku życia praktycznie nie mówił nic (ale podobno chłopcy całkiem często długo nic nie mówią). Zaczęliśmy się martwić, kiedy skończył te 4 lata i dalej nic nie mówił, w wieku 5 lat miał wykonane EEG głowy, które nie wykazało żadnych problemów. Dziś ma 9 lat, mówi "po swojemu, zniekształca bardzo mocno wyrazy, często mówi o sobie w trzeciej osobie, nie umie czytać, nie umie pisać, mylą mu się litery, liczy do 10, przy czym przy 7 już mu się myli i nie potrafi ładnie wypowiedzieć, mama jeździ z nim od neurologa, przez psychologa po psychiatrę, ma stwierdzoną nadpobudliwość i zaburzenia mowy, mama wydaje na prywatne wizyty, mimo że nie bardzo ją stać, a nic nie przynosi efektu. Trzeci rok jest w pierwszej klasie, więc myślimy nad szkołą specjalną, bo w tej dziecko się nudzi i nie uczy niczego nowego. Jak uczę go wierszyka, to ze łzami w oczach mówi mi: "Buzia nie umie". Nie wiemy, jaka jest przyczyna, czy mamy powtarzać EEG głowy, czy robić jakieś inne badania (jakie?), które wskażą przyczynę jego opóźnienia? Szukamy ratunku wszędzie, ale do tej pory od 4. lat nie trafiliśmy na nikogo kompetentnego, kto znalazłby przyczynę jego problemu. Dodam, że brat fizycznie rozwija się bardzo normalnie, natomiast problem tkwi po stronie intelektualnej. Jest bardzo mądrym dzieckiem, rozumie wszystko co się do niego mówi, ale jak chcę nam odpowiedzieć, to bardzo zniekształca wyrazy i nie potrafi powtórzyć 80% tego, co się do niego mówi! Tak ja, jak i pozostała trójka rodzeństwa nigdy nie mieliśmy i nie mamy problemów. Jesteśmy już dorośli, natomiast najmłodszy sprawia, że chcę nam się płakać... Rozpaczliwie szukam pomocy!

Lucyna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Lucyno, 

 

niestety na odległość nie jestem w stanie określić przyczyn problemów Pani Brata. Jednak niezależnie od przyczyn, należy skupić się na działaniu. Polecam wprowadzenie: 

 

1. Programu słuchowego „Słucham i uczę się mówić”, który ułatwia powtarzanie, gdyż czas trwania sylab jest wydłużony. Chłopiec musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach. 

 

2. Gestów Artykulacyjnych, które ułatwiają powtarzanie i pomagają wywołać głoski, które jeszcze w mowie się nie pojawiły. Dokładne informacje na temat tej techniki znajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. 

 

3. Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania®. Tą metodą nauczyło się czytać wiele dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Przydatne pozycje, to: seria „Kocham czytać” (Wydawnictwo Edukacyjne), pakiet „Moje sylabki” (WiR). 

 

4. Ćwiczeń stymulujących lewą półkulę mózgu, takich jak: 

- układanki lewopółkulowe, 

- sekwencje (wzrokowe, słuchowe, ruchowe), 

- szeregi. 

 

5. Ćwiczeń pamięci symultanicznej i sekwencyjnej. 

 

6. Ćwiczeń motoryki (małej, dużej oraz praksji oralnej). 

 

7. Ćwiczeń kategoryzacji.    

 

Więcej informacji na temat tych ćwiczeń oraz przydatnych pomocy znajdzie Pani na stronie www.CentrumMetodyKrakowskiej.pl, polecam również lekturę książki Prof. J. Cieszyńskiej „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”. Najlepiej byłoby, gdyby specjalista określił rozwój funkcji poznawczych Pani Brata i na tej podstawie ustalił indywidualny program terapii oraz pokazał jak ćwiczyć w domu.

 

Listę terapeutów Metody Krakowskiej® znajdzie Pani na stronie  www.szkolakrakowska.pl

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: opóźniony rozwój mowy, problemy rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Poranek na czasie

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Racjonalny sposób odżywiania

Racjonalny sposób odżywiania

Utarło się w naszym społeczeństwie powiedzenie, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwóch. Całe szczęście coraz więcej osób jest...  
Wracać, czy nie wracać? Oto jest pytanie.

Wracać, czy nie wracać? Oto jest pytanie.

Każda z pracujących mam wie, jakiego wysiłku wymaga łączenie roli rodzica, pracownika i „gospodyni domowej”. Kobiety stają...  

Musisz tam być

World Travel Show

World Travel Show

W specjalnej Strefie Arktycznej na dzieci czekać będzie Nela Mała Reporterka.  

Nowość

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić!  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018