Warszawa

Porady naszych Ekspertów

24 miesiące, mało mówi

Witam,

mój synek kończy 24 miesiące. W okolicy roku mówił "mama, tata", teraz nie używa tych słów. Dużo mówi po swojemu, ciągle w zasadzie wydobywa dźwięki, jak chce to mówi "tak", "nie", "Leoś" (imię brata - wymawia je Leiś), "daj", "tam", "iść", "papa", "baba". Niektóre rzeczy nazywa po swojemu. Ja w pełni go rozumiem, natomiast nie zmienia to faktu, że nie mówi. Jak starszy syn go poprosi, to powtórzy "tata daj". Byliśmy na diagnozie u logopedy i wykluczył wszelakie zespoły i autyzm, rozwój jest prawidłowy, syn potrafi wszystko wskazać palcem, osoby, przedmioty i czynności (np. gdzie w książeczce mama myje kubek). Mam wrażenie, że widzi, że go rozumiem i nie chce mu się mówić. Nie powtarza po nas wyrazów. Pani logopeda stwierdziła, że jest opóźniony z mową ok. rok (nie wskazała przyczyny). Wyeliminowaliśmy telewizor, ekrany i inne rzeczy. Co jeszcze możemy zrobić, aby wspomóc mowę u synka?

Ewa
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Ewo, 

 

niezależnie od przyczyny braku rozwoju mowy, należy natychmiast rozpocząć terapię językową i ogólnorozwojową. Opóźniony rozwój mowy wpływa na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Powinna Pani także rozpocząć stymulację poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić”, Synek musi słuchać codziennie w słuchawkach. Oprócz tego zachęcam do pracy z książeczkami „Kocham czytać”, które stymulują powtarzanie sylab. Konieczna jest praca z dzieckiem w domu codziennie, według zaleceń Waszego logopedy. 

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć