Rzeszów

Porady naszych Ekspertów

Od czego zacząć terapię u dziecka

Witam serdecznie,

dziewczynka z klasy I poprawnie realizuje wszystkie głoski za wyjątkiem szumiących, zamienia je na syczące oraz R zamienia na L, zamienia C na S, DZ na Z. Ma problemy z różnicowaniem głosek syczących i szumiących. Od czego zacząć terapię?

Anna
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Anno, 

 

proponuję zacząć terapię od ćwiczeń uwagi słuchowej i słuchu fonemowego. Polecam także zastosować program słuchowy „Słucham i uczę się mówić – trudne głoski” (www.arson.plwww.arson.pl). Dziewczynka musi słuchać koniecznie w słuchawkach. Oprócz tego ważne są ćwiczenia praksji oralnej, które przygotują narządy artykulacyjne do wypowiadania głosek. Aby ułatwić dziecku prawidłową artykulację można zastosować technikę Gestów Artykulacyjnych (J. Cieszyńska „Metod wywoływania głosek”). Dokładne informacje na temat wywoływania poszczególnych głosek oraz przykłady konkretnych ćwiczeń znajdzie Pani w wyżej wymienionej książce J. Cieszyńskiej. 

 

Proszę także pamiętać, że opóźniony rozwój mowy może wynikać m. in. z zaburzeń słuchu fonemowego, zaburzeń dużej i małej motoryki, zwolnionego tempa formowania się lateralizacji stronnej (lub skrzyżowanej lateralizacji) czy zaburzeń postrzegania (wzrokowego/słuchowego). Dziewczynka może mieć także problemy o charakterze dyslektycznym. Podczas terapii logopedycznej należy uwzględniać wszystkie te aspekty.  

 

Pozdrawiam 

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: wymowa, terapia, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)