aNauczycielu! Zgłoś swoją szkołę do BaśnioBOJU!

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Pionizacja języka

Witam,

chciałam zapytać, jak ćwiczyć i co zrobić żeby córeczka (2 lata i 2 miesiące) mówiła L? Zamiast L mówi N, ma niedosłuch, mówi całymi zdaniami, ćwiczę z nią do góry język, na boki, mycie ząbków językiem itd. Zamiast podnosić język do góry, córeczka podnosi całą głowę, z jedzeniem nie ma problemów, ogólnie rozwija się prawidłowo. Czym może być spowodowany problem z wymowa L? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Kasia
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Kasiu,

 

nie można małemu dziecku przekazywać instrukcji, by podniosło język do góry, bo zwykle kończy się właśnie uniesieniem głowy. Jeżeli Córeczka prawidłowo gryzie i połyka, nie ma skróconego wędzidełka podjęzykowego, to oznacza jej gotowość do uczenia się poprawnej artykulacji. Rozpoczynamy wypowiadanie sylab AL OL UL EL IL YL. Oczywiście robimy to podczas zabawy (zwierzątka mówią różne sylaby). Może Pani także skorzystać z Programu Słucham i uczę się mówić - Sylaby i rzeczowniki  (www.arson.pl), trzeba wybrać jeden z 4 zeszytów, w którym są nagrane sylaby z głoską L.

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy językowe, wymowa, spółgłoski

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)