Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Samogłoski

Witam,

mam taki problem, bowiem 3,5-latka zamienia "e" na "a". W połączeniu np. "aje"- "e" jest słyszalne, ale w każdym innym zestawieniu dziecko konsekwentnie "e" zamienia na "a". Próbowałyśmy ze szpatułką, ale marne przyniosło to efekty. Jaka jest skuteczna metoda na naprawę takiego stanu rzeczy? Zauważyłam także, że podczas artykułowania "s", "z", policzki wypełniają się powietrzem i głoski brzmią nieprawidłowo. Co zrobić w takiej sytuacji? z góry dziękuje za wszystkie wskazówki.

Ola
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Olu,

 

jeśli są wyrazy, w których słychać prawidłowo artykułowaną głoskę E, to oznacza, że dziecko jest gotowe do prawidłowej wymowy tej głoski. Można pobawić się z dzieckiem w wypowiadanie dźwięku E z czubkiem języka wysuniętym na brodę. Może też Pani skorzystać z programu "Słucham i uczę się mówić" - "Samogłoski" (należy pamiętać o słuchaniu w słuchawkach). Niepokoi mnie jednak informacja o bocznym przepływie powietrza podczas artykulacji głoski S (pewnie także przy wypowiadaniu głoski z, sz, ż, cz i dż). W tym wypadku warto poprosić o pomoc logopedę.


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: problemy językowe, wymowa, samogłoski

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)