Porady naszych Ekspertów
4,5-latek nie mówi zdaniami
Witam serdecznie,
jestem mamą Szymona, który od 1,5 roku uczęszcza na terapie SI, która odbywa się 3-4 razy w tygodniu. Od września 2017 r. ćwiczymy w domu metodą Krakowską i jeździmy raz w tygodniu do Wrocławia. Dziecko urodziło się zdrowe, otrzymał 10 pkt w skali Apgar. Chodzimy co pół roku do neurologa na kontrolę. Neurolog nie stwierdził schorzenia neurologicznego, jednak określił lekkie obniżenie napięcia mięśni bez objawów schorzenia. Dziecko od 6 m siedziało samodzielnie, po 11 m sam chodził. Jest dzieckiem radosnym, lubi bawić się zabawkami, autkami, układa puzzle, bawi się misiami. Lubi się przytulać. Pokazuje paluszkiem na dany przedmiot, umie naśladować. Posługuje się słowami: mama, tata, baba, chodź, pić, czasem zjada końcówki, ale tych słów jest dużo. Raczej nie łączy zdań, ale np. mówi "zgaś światło", "zapał światło", "nie chcę" itd.
Jak ćwiczymy, potrafi powtórzyć dłuższe zdanie. Odpowiada na pytania jednym wyrazem: co robi? Kto? Itd. Zna kolory. Co do psychiatry - to wykluczył autyzm, logopeda stwierdził afazję motoryczną, jednak nie mamy uszkodzenia mózgu w EEG. Laryngolog stwierdzał okresowe niedosłuchy lekkiego stopnia przez nawroty wysiekowego zapalenia ucha środkowego po wycięciu migdałka gardłowego. Proszę o odp. jak pomóc dziecku w rozwoju mowy.
Iwona
Logopeda, filolog polski
Odpowiedź:
Szanowna Pani Iwono,
polecam stymulację rozwoju mowy Szymonka poprzez Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania® (można skorzystać z książeczek z serii „Kocham czytać” i programu „Moje sylabki”) oraz ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wszystkie ćwiczenia dotyczące rozwoju mowy, stymulacji lewej półkuli mózgu, motoryki małej i dużej, percepcji wzrokowej i słuchowej, zabawy oraz pamięci zostały dokładnie opisane w książce J. Cieszyńskiej i M. Korendo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku życia”. Zachęcam także do prowadzenia dziennika wydarzeń. Informacje na temat tej techniki znajdzie Pani na blogu dr Elżbiety Ławczys www.dwujezycznosc.blogspot.comwww.dwujezycznosc.blogspot.com oraz w książce J. Cieszyńskiej „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci”).
Pozdrawiam
Katarzyna Biernacka
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej.
CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.
Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu.
Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Komentarze