Warszawa

Porady naszych Ekspertów

6-latek nie mówi T

Witam,

jestem logopedą szkolnym. Bardzo proszę o odpowiedź. Mam w terapii chłopca (6 lat), z wywiadu ustaliłam, że chłopiec od urodzenia miał problemy z napięciem mięśniowym i trzymaniem główki, był objęty fizjoterapią i opieką neurologa i, jak mówią rodzice, jest już wyprowadzony z tych problemów. Chłopiec wymawia wszystkie głoski oprócz T, którą zastępuje głoską K. Pracuję z Kacprem od września, a wcześniej od 3 roku życia w przedszkolu próbowano wywołać T - bezskutecznie. Wszystkie książkowe sposoby nie przynoszą efektu - chłopiec różnicuje słuchowo K i T, język jest dobrze spionizowany wewnątrz buzi, wędzidełko w normie, jednak gdy wykonuje próbę dotknięcia noska języczkiem, nie udaje mu się podnieść języka. Chłopiec, nawet trzymając język między zębami, zamiast T mówi K. Nie mogę uruchomić przedniej części języka, cały czas artykułuje tylnojęzykowo, cały czas masa języka się cofa, mimo że czubek jest trzymany między zębami. Ćwiczymy też napięcie mięśniowe ogólne i języka, zabawy paluszkowe, ćwiczenia łączące ruchy języka z ruchami rąk, no i oczywiście różnicowanie T i K. Chłopiec jest inteligentny i bardzo wrażliwy, jest świadomy, że nie potrafi wypowiedzieć głoski T, odbiera to jako duży problem, rodzice są sfrustrowani i też zdenerwowani całą sytuacją ? takie odniosłam wrażenie po ich wizycie w gabinecie. Neurologopeda pracujący z chłopcem raz w miesiącu nie ma pojęcia, jak stwierdzili rodzice, czemu do tej pory głoska T się nie pojawiła. Jak mogę jeszcze pomóc chłopcu? Mam wrażenie, że jednak neurologicznie jest jakiś problem. Gdy usprawniamy język, chłopiec często ziewa jakby podświadomie rozluźniał krtań. Bardzo proszę o pomoc.

Agnieszka
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Agnieszko,

 

pisze Pani, że chłopiec wymawia wszystkie głoski oprócz „t”. Jeśli dziecko poprawnie wymawia pozostałe głoski przedniojęzykowo-zębowe, w tym także głoskę „d”, którą od „t” różni jedynie udział wiązadeł głosowych, wywołanie brakującej głoski jest zapewne kwestią intensywnych ćwiczeń oraz wytrwałości ze strony Pani oraz chłopca. Polecam skorzystać z techniki Gestów Artykulacyjnych - dokładne informacje na ten temat zajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. Niestety trudno jest ustalić przyczynę trudności, gdy nie ma się bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. Zachęcam do konsultacji z innym logopedą. Osobiście mogę polecić konsultację u dr Alicji Kabały, która przyjmuje w Centrum Metody Krakowskiej w Krakowie. Informacje na temat terminów oraz szczegółów takiego spotkania rodzice chłopca mogą uzyskać telefonicznie (www.CentrumMetodyKrakowskiej.pl – zakładka „kontakt”).

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, głoskowanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć