Warszawa

Porady naszych Ekspertów

4-letnie dziecko w niektóre dni mówi tylko szeptem

Witam,

moja córka w styczniu skończy 4 lata. Mówić zaczęła dosyć wcześnie, chłonęła nowe słowa, a każdemu z rodziny potrafiła opowiadać bardzo długo o swoich przeżyciach, podpytywać itd. W pewnym momencie, gdy przychodził ktoś ze znajomych, potrafiła się cały czas z nim bawić, ale nie mówiła, dopóki ktoś nie wyszedł, bo jak twierdziła - wstydziła się. Od jakiegoś miesiąca zaczęła mówić szeptem. Na początku sporadycznie, po kilka godzin. Teraz ma tak, że kilka dni pod rząd tylko szepcze, nawet będąc ze mną czy z mamą. Myśleliśmy najpierw, że to jakaś jej zabawa, ale gdy trwa to np. trzy dni, to raczej zabawą już nie jest i zaczynamy się martwić. W lipcu urodziło nam się drugie dziecko, ale córka zareagowała bardzo pozytywnie, nie jest zazdrosna, sama garnie się do opieki. Przeprowadziliśmy się też do nowo wybudowanego domu, ale sama uczestniczyła w procesie budowy, widząc każdy etap, więc nie jest to szokujący bodziec. Poza tym przeprowadzka zaczęła się już po pierwszych przypadkach szeptania. Czy czekać aż jej to przejdzie, czy stosować jakieś metody do powrotu normalnego mówienia? Z rozwojem nigdy nie było problemu.

Krzysztof
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

 

radziłabym udać się do specjalisty - psychologa dziecięcego lub pedagoga, w celu przeprowadzenia dokładnego badania. Dopiero szczegółowy wywiad z dzieckiem i rodzicami oraz obserwacja funkcjonowania dziecka umożliwi skonstruowanie diagnozy oraz ustalenie odpowiednich metod pracy. Mogą Państwo udać się do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej (wizyta darmowa) lub do poradni prywatnej (wizyta płatna).

 

Z poważaniem

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć