Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mądry 3-latek nie chce mówić

Witam,

moja córka w styczniu 2018 będzie mieć 3 latka. Mała prawie w ogóle nie mówi. Jest bardzo inteligenta, rozumie wszystko. Nie woła siusiu, tylko sama idzie na ubikację, załatwi się, podetrze pupę oraz spłucze po sobie, a po wszystkim umyje rączki. Jeśli coś ma jeść to wyjmuje talerzyk oraz uszykuje sztućce. Sama sobie potrafi nalać picie do kubeczka. Jak idzie do sklepu, to wkłada produkty do koszyczka, a później wykłada wszystko na taśmę. Jednak nie potrafi mówić. Na kota mówi "miau", na psa "hau", na picie "tutu", na jedzenie "am am". Umie powiedzieć "co to?" oraz baba, dziadzia, ciocia, wuja, tata, mama. Jak się złości, to krzyczy "nie to" oraz "ja chcę to". To wszystko, co potrafi powiedzieć. Czy powinnam się martwic?

Natalia
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Natalio,

 

rozwój mowy Pani Córeczki jest znacznie opóźniony. Przede wszystkim powinna Pani niezwłocznie zgłosić się z Córeczką do specjalisty, ponieważ brak rozwoju mowy negatywnie wpływa na rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny dziecka. Listę terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl. Oprócz tego, proszę jak najszybciej rozpocząć stymulację rozwoju mowy Córeczki w domu, poprzez program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (dziecko musi słuchać codziennie, koniecznie w słuchawkach) oraz serię „Kocham czytać”, która stymuluje spontaniczne wypowiedzi. Z otoczenia Córeczki należy wyeliminować wszelkie stymulacje prawopółkulowe (radio, komputer, smartfon, tablet, zabawki dźwiękowe, telewizję – także gdy jest ona tylko w tle, a dziecko nie patrzy na ekran), gdyż przez nie dziecko nie może słuchać mowy z otoczenia. Pozostałe techniki stymulacji rozwoju mowy dziecka pokaże Pani terapeuta.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć