Warszawa

Porady naszych Ekspertów

6-latek prawie nie mówi, mowa niezrozumiała

Witam,

mam w grupie dziecko 6-letnie, z początku roku. We wrześniu teoretycznie powinno pójść do szkoły. Dziecko (chłopiec) mówi w sposób niezrozumiały dla otoczenia, dzieci i nauczycieli. Jeśli cokolwiek mówi, robi to nie stosując np. przyimków w budowaniu zdań. Mówi (z trudem zrozumiale) np. "płakać dietko" (płakać dziecko), "jet" (co jest tutaj). "umi" (umiem) itp. Nie jest w stanie zbudować poprawnych relacji z rówieśnikami, ciągle jest przy nauczycielu i zadaje mu różne pytania. Prawidłowo rozumie zadawane polecenia, wskazuje na obrazkach wszystkie rzeczy, "odpowiada" logicznie na pytania. Nie wykazuje złości, jak bywa, że nie możemy zrozumieć, co mówi. Nie jest w stanie zjeść czegoś innego niż suche bułki i woda. Z relacji rodziców wynika, że chodzi do logopedy od lat, a ja nie widzę żadnych efektów. Co mu dolega, bo chyba problem leży gdzieś głębiej? Proszę o wskazówki do pracy i gdzie udać się na konsultacje?

Agnieszka
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Agnieszko,

 

rodzice mogą zgłosić się z chłopcem na diagnozę do Centrum Metody Krakowskiej® (na diagnozę przyjmowane są dzieci do 7. roku życia). Jednak bez względu na przyczynę problemów chłopiec jak najszybciej powinien trafić na terapię. Dziecko wymaga pilnej stymulacji rozwoju mowy, gdyż tak znacznie opóźniony rozwój mowy wpływa na jego rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny. Lista terapeutów pracujących Metodą Krakowską® znajduje się na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Proszę zastosować program słuchowy „Słucham i uczę się mówić” (chłopiec musi słuchać w słuchawkach), rozpocząć naukę czytania Metodą Symultaniczno-Sekwencyjną® (informacje na temat etapów nauki czytania znajdzie Pani w książce „Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci” lub w poradniku „Kocham uczyć czytać”) oraz wprowadzić ćwiczenia lewopółkulowe, które uaktywniają ośrodki mowy.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Gruca


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć