Śląsk

Porady naszych Ekspertów

Odroczyć 7-latka od obowiązku szkolnego?

Witam,

jestem mama dwóch chłopców: 8 i 6 lat. Starszy syn ma potwierdzone medycznie centralne zaburzenia słuchu i jest w ryzyku dysleksji. Młodszy syn ma rozpocząć we wrześniu 2017 naukę w klasie pierwszej. Badając starszego syna u pani neurolog i starając się u niej o zaświadczenie potrzebne do uzyskania kształcenia specjalnego w P.P.P, był z nami młodszy syn i pani doktor wydała mi też zaświadczenie o WWR (napisała afazja). Dodam, że syn niewyraźnie mówi, więc trafiłam z tym zaświadczeniem do P.P.P, tam zrobiono mu badanie pedagogiczne i psychologiczne (oba wypadły słabo). Syn uczęszcza prywatnie raz w tygodniu do logopedy, pedagoga i teraz jeszcze przed rozpoczęciem szkoły skorzysta z WWR. Moje pytanie dotyczy odroczenia syna od pójścia we wrześniu do szkoły (sugestia pani psycholog z P.P.P). Ja, jako mama, widzę pewne braki u syna, ale nie aż takie żeby syn nie poszedł do szkoły w wieku 7 lat. Pani psycholog z P.P.P stwierdziła, że dla syna pół roku WWR to za mało, gdybym go odroczyła to syn byłby 1,5 roku pod opieką poradni. Proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

Ewa
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Ewo,

 

decyzja o odroczeniu lub posłaniu Synka do szkoły zależy przede wszystkim od jego rozwoju poznawczego, emocjonalnego oraz społecznego. To, czy pół roku wczesnego wspomagania rozwoju wystarczy, aby Pani Synek nadrobił zaległości, zależy od tego, jaka jest dysharmonia między poziomem funkcji intelektualnych a wiekiem dziecka oraz od indywidualnych możliwości Syna - szybkości nabywania umiejętności i przyswajania wiedzy.

 

Czasami lepiej jest odroczyć dziecko niż narażać je na stres związany z przeżywaniem porażek. Pierwsze niepowodzenia mogą negatywnie wpłynąć na dalszą edukację Synka oraz jego wiarę we własne możliwości.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Gruca

Zobacz inne porady w tematyce: obowiązek szkolny, odroczenie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)