aZabawa z troską o planetę? To możliwe!

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Córka mało mówi

Witam,

moja córka skończyła 27 miesięcy. Pod względem rozwoju fizycznego wszystko przebiega raczej prawidłowo, tzn. córka sama je, pije z kubka, potrafi się rozebrać i częściowo ubrać, sama założy sobie buty. Lubi bawić się z dziećmi, w domu chętnie bawi się klockami, nauczyła się układać obrazki z puzzli, nosi lalę i jednego misia. Kładzie zabawki spać, udaje, że rozmawia przez telefon, bawi się w gotowanie. Problemem jest jednak to, że mało mówi. Mówi: mama, tata, baba, oko, nos, super, lala, nie, a ku (a ku ku). Powoli zaczyna mówić, stać, spać i siedzieć. Nie chce naśladować odgłosów zwierząt czy pojazdów, nie chce powtarzać wyrazów. Jeśli jest głodna lub chce pić, nie komunikuje tego słowami, tylko przynosi np. pusty kubek lub otwiera lodówkę w kuchni, wyciąga rękę w stronę tego, co chce i mówiąc po swojemu nazywa to, co widzi. Za każdym razem nazywam rzecz, którą córka pokazuje, dużo jej tłumaczę, jednak to nie przynosi efektów. Wiem, że Iga rozumie, co się do niej mówi, poproszona poda zabawkę, wyrzuci coś do kosza. Głównie mówi jednak po swojemu, denerwuje się, kiedy nie reaguję na jej gesty i nazywam to, co ona pokazuje. Potrafi wyrwać mi zabawkę z ręki i rzucić nią, jeśli sama się nią nie bawi. Nie chce się dzielić np. słodyczem czy zabawką, jednak potrafi zabrać innym dzieciom ich rzeczy. Jeśli czegoś nie może to z reguły denerwuje się, potrafi ugryźć, rzuca się na podłogę. Nie zawsze reaguje na swoje imię, często sprawia wrażenie, że nie słucha tego, co się do niej mówi. Przytulać pozwala się wtedy, kiedy sama tego chce, jeśli ja przytulam ją ot tak potrafi się wyrywać i krzyczeć. Pediatra twierdzi, że córka jest nerwowa i za jakiś czas jej to przejdzie. Na brak rozwoju mowy twierdzi, że Iga ma jeszcze czas i to, że nie mówi lub nie chce i nie potrafi to nic poważnego i każe czekać. Mnie ta sytuacja niepokoi, tym bardziej, że córka nigdy nie miała większych problemów zdrowotnych i fakt, że nie mówi i nie chce sprawia, że potrzebuję porady, co w tej sprawie zrobić, gdzie się udać, żeby sprawdzić czy córka jest zdrowa i rozwija się prawidłowo.

Katarzyna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

najgorsze co można zrobić to bezczynnie czekać, dlatego bardzo się cieszę, że bardziej słucha Pani swojej intuicji niż takich porad. Generalnie im dziecko jest młodsze, tym efekty terapii szybsze. Do 3 roku życia mózg jest bardzo plastyczny, dlatego nie warto czekać z wizytą u specjalisty, tylko zacząć pracować na budowaniem systemu językowego już teraz. Proszę skontaktować się z jednym, z terapeutów Metody Krakowskiej, ich listę znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, opóźniony rozwój mowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)