Warszawa

Porady naszych Ekspertów

3-latek mało mówi

Witam,

synek własnie kończy 3 lata. Bardzo mało mówi. Praktycznie tylko "mama, tata, mniam" itp. Jest bardzo żywym dzieckiem, uwielbia biegać. Ogląda książeczki, pokazuje paluszkiem i chce żeby mówić, jaka to np. rzecz. Zna podstawowe kolory - gdy proszę: "Pokaż pomarańczowy" to pokazuje i inne też. Zna kształty, liczby do 5 itp. Rozumie polecenia, pamięta zawsze, gdzie był i że np. zupka była niedobra i on buraczkowej już nie ruszy, bo w zeszłym tygodniu mu nie smakowała. Wie, gdzie zostawił swoje rzeczy, uwielbia dzieci, przytula
je. Rysuje kredkami kółka i fale. Układa klocki, wieżę, z puzzlami gorzej, ale próbujemy. Jak mu pomóc w rozwoju mowy?

Elżbieta
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Elżbieto,


podzielam Pani niepokój, bo to faktycznie mały zasób słów, którymi posługuje się Synek. W tym wieku dziecko powinno budować już zdania, zarówno proste, jak i złożone. Oczywiście może jeszcze popełniać błędy odmieniając wyrazy, może popełniać błędy artykulacyjne, nie wymawiać głosek dziąsłowych (sz, ż, cz, dż, r), ale poziom umiejętności językowych powinien być znacznie wyższy. Zaciekawiło mnie, jak Synek komunikuje, że pamięta, gdzie był i że zupka nie smakowała, skoro mówi tak mało?


Zachęcałabym, aby skontaktować się z doświadczonym logopedą, który przeprowadzi diagnozę rozwoju dziecka i pomoże ustalić źródło problemu oraz wskaże ćwiczenia stymulujące rozwój poszczególnych funkcji, w tym językowych. Tymczasem polecam Pani książkę "Wczesna interwencja terapeutyczna" autorstwa J. Cieszyńskiej i M. Korendo, w której znajdzie Pani szczegółowe informacje na temat rozwoju dziecka oraz ogromnie dużo propozycji ćwiczeń.

Pozdrawiam
A. Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, metoda krakowska, zaburzenia rozwoju

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć