Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Wypowiedzi w 3. osobie liczby pojedynczej

Dzień dobry,

od początku roku szkolnego kontynuuje terapię 3-letniego chłopca ze zdiagnozowanym autyzmem. Dotąd ćwiczenia były wykonywane przez mocno zaangażowanych rodziców. Bardzo skrupulatnie i sumiennie. Mowa chłopczyka pozwala mu na komunikację, buduje on zdania zarówno proste, jak i złożone. Rzecz w tym, że większość jego wypowiedzi jest w 3 osobie L.P., np.w sytuacji, kiedy chce, żeby babcia dała mu ciastko, mówi: "babcia daje Jasiowi ciastko". Zgodnie z założeniami terapii, rodzice tak właśnie do niego mówili: "Jasio myje rączki", "Jasio rysuje", "mama śpi", "tata je" itd. W ten sposób również były opisywane sytuacje narysowane na obrazkach, czy zdania budowane podczas zabaw tematycznych. Wiem też, że taka jest kolejność wprowadzania fleksji werbalnej i że następnym krokiem jest wprowadzanie czasu przyszłego w trzeciej osobie i dopiero na końcu jest czas teraźniejszy w osobie pierwszej i drugiej. Kiedy powinnam przejść z pierwszego etapu do drugiego i kolejno do trzeciego? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Agata
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Agato,

 

u dzieci bez zaburzeń komunikacji językowej użycie trzeciej osoby w funkcji pierwszej jest zjawiskiem rozwojowym i występuje w pierwszych trzech latach życia. W przypadku dziecka, u którego mowa zaczęła rozwijać się później, później także będą pojawiać się kolejne umiejętności językowe. Warunkiem przejścia do kolejnego etapu, jest opanowanie poprzedniego. Pierwszoosobowa forma czasowników pojawia się w mowie dziecka wraz z kształtowaniem się świadomości „ja”. Więcej informacji na temat programowania języka znajdzie Pani w książce dr Z. Orłowskiej-Popek „Programowanie języka w terapii logopedycznej na przykładzie rozwoju języka dzieci niesłyszących”.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, problemy z mówieniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć