Kraków

Porady naszych Ekspertów

Czy za późno na ratunek przed autyzmem?

Szanowna Pani,

mam pytanie dotyczące autyzmu: czy jest, a jeśli jest, to jaka jest granica wieku, kiedy dziecko przejawiające cechy autyzmu można jeszcze zawrócić terapią na właściwą drogę? Mój synek za miesiąc skończy 3 lata, przejawia cechy autyzmu takie, jak zakrywanie uszu, brak mowy, szeregowanie przedmiotów, rzadko reaguje na swoje imię, jest zainteresowany dziećmi, ale nie umie się z nimi bawić, a jedynie gonić się i biegać, jest wycofany i zamknięty w sobie, chce chodzić tylko w znane mu miejsca, krzyczy i piszczy, gdy mu się czegoś zabrania lub coś mu się zabierze. To główne objawy. Na samą diagnozę musimy poczekać jeszcze około 3 miesięcy, a boję się, że to zbyt długo i jego stan się pogłębi. Szeregować przedmioty zaczął już w drugim roku życia, wtedy też zauważyłam, że boi się dotknąć piasku, ale wtedy był z kolei bardziej kontaktowy, co uśpiło moją czujność. Przypominam sobie też, że jako niemowlę nie brał niczego do buzi. Żałuję, że wcześniej nie zwróciłam uwagi na te objawy. Czy jest jeszcze nadzieja na ich cofnięcie?

Pozdrawiam,
Karolina
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

o powodzeniu terapii nie decyduje jedynie wiek dziecka, ale też inne czynniki np. głębokość zaburzenia. Nie jestem w stanie przewidzieć efektów terapii Pani synka, żaden terapeuta nie powinien stawiać takich sądów, bez wątpienia jednak, terapia jest niezbędna, jeśli funkcjonowanie synka ma ulec poprawie. Myślę, że bez względu na diagnozę, warto rozpocząć pracę już teraz. Proszę skontaktować się z jednym, z terapeutów Metody Krakowskiej, listę tych z certyfikatem znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: autyzm, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)