Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Lateralizacja skrzyżowana

Witam,

dzisiaj w przedszkolu wychowawczyni mojej niespełna 6-letniej córki wspomniała, że dzień wcześniej podczas rozwiązywania przez córkę krzyżówki wpisała wszystkie literki odwrotnie. Uważa że występuje u niej lateralizacja skrzyżowana i zaproponowała ćwiczenia. Chciałabym jednak zrobić to dobrze, ponieważ Kaja od września idzie do szkoły. Dziecko jest bardzo żywą jednostką, a wyczytałam, że przy tej dolegliwości można wykonywać z dzieckiem również ćwiczenia ruchowe. Czy mogłaby mi Pani podpowiedzieć jakąś literaturę, w której odnajdę ćwiczenia wspomagające. Zastanawiam się również, czy nie powinnam udać się z córką z do jakiegoś specjalisty - z tym, że nie mam pojęcia, jaki powinien być mój kierunek i od czego zacząć. Z góry dziękuję za pomoc. Jest to dla mnie bardzo ważne, dlatego liczę na pomoc.

Pozdrawiam,
Katarzyna
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Katarzyno,

 

radzę, by doświadczony logopeda (listę terapeutów Metody Krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl) zbadał dominację oka, ucha i nogi Córeczki. Warto także sprawdzić dojrzałość szkolną, bo niekoniecznie sześciolatek musi rozpocząć naukę w klasie pierwszej.

Do ćwiczeń polecam:

  •  "Kocham się uczyć - odwracamy obrazki" - www.we.pl.
  •  "Grafopercepcja" i "Analiza i syteza wzrokowa" A. Bala

 (www.arson.pl).

 (www.arson.pl).
Wszystkie polecane ćwiczenia stymulują linearne, sekwencyjne umiejętności bazowe do nauki czytania i pisania. Powinna Pani także rozpocząć naukę czytania sylabami ("Kocham czytać" - www.we.pl).

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: nauka pisania, metoda krakowska

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Warto zobaczyć