Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Dysleksja u 8-latka z przewagą zaburzeń funkcji słuchowych

Dzień dobry Pani Profesor,

bardzo proszę o poradę w kwestii doboru ćwiczeń i formy terapii dla 8-latka (2 klasa szkoły podstawowej) z dysleksją - tak jak pisałam w tytule - po wykonaniu testu SWM dla 6-latków w sferze funkcji słuchowych Antek jest na poziomie 4-latka. Pozostałe funkcje są dość dobrze wystymulowane choć funkcje wzrokowe niepokoją mnie ze względu na problemy z nauką języka obcego, gdzie ( niestety pomimo założeń metodologicznych i zdrowego rozsądku w klasie drugiej dzieci są uczone pisania po angielsku...) Antoś nie radzi sobie z zapamiętaniem pisowni słów angielskich, ani nawet ich odwzorowywaniem - często je myli (myślę, że to oprócz niedostrzegania szczegółów również problem koncentracją). Bardzo proszę o podanie mi nazw pomocy i pozycji terapeutycznych, które pomogą mi stworzyć dobrą drogę pracy terapeutycznej z Antkiem- skierowanej głównie na funkcje słuchowe (jednakże zdaję sobie sprawę, że wszystkie sfery musza być stymulowane).
Serdecznie dziękuję za pomoc. Dodam, że słuch fizjologiczny i fonematyczny jest w normie.

Pozdrawiam,
Kamila
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Odpowiedź:

Droga Pani Kamilo,

 

rozumiem, że Antoś ma także problem z czytaniem i pisaniem w języku polskim. Konieczne jest sprawdzenie jakie jest tempo czytania, czy nie występuje głoskowanie/literowanie i czy podczas czytania chłopiec nie domyśla się znaczenia wyrazów.
Jeśli tempo czytania jest słabe warto zastosować K. Sedivy "Czytanie programowane" (www.we.pl).
Funkcje słuchowe najpierw warto poćwiczyć poprzez uważne słuchanie i zapamiętywania informacji linearnych; Grzegorz Kasdepke "101 zabawnych historyjek, które pozwalają zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". Po przeczytaniu przez dorosłego każdej historyjki zadaniem dziecka jest wyjaśnić znaczenie każdego związku frazeologicznego (powiedzenia).
Funkcje wzrokowe: Naśladowanie układu linearnego ułożenia klocków. Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej na materiale atematycznym (układanie wzorów z klocków A. Bala Czarne czy białe? (www.arson.pl) lub Układanki prawo i lewopółkulowe (www.konferencje-logopedyczne.pl).
Ćwiczenia ortograficzne,  J. Cieszyńska, M. Korendo, Słownik ortograficzny cz. 1 (www.we.pl). Zapamiętywanie obrazu graficznego 20 wyrazów w ciągu tygodnia (wyrazy zawierające litery u, ó, ch, h, ż, rz, ę, ą) należy wydrukować czcionką Arial (14 pkt). Po tygodniowym treningu w "fotografowaniu"  (zapamiętywaniu globalnym) wyglądu wyrazu należy sprawdzić umiejętność zapisu. Wyrazy prawidłowo zapisane są usuwane z listy i wpisywane nowe.
Są jeszcze ćwiczenia  percepcji słuchowej (M. Korendo. K. Sedivy - "Percepcja słuchowa" - www.arson.pl).

 

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: dysleksja, nauka czytania, nauka pisania

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

Aby przedszkolak mówił więcej

Aby przedszkolak mówił więcej

Trzeci rok życia dziecka to niebywały wzrost słownictwa. Jednak co robić, gdy naszego „małomównego” trzylatka nikt nie może...  
Emocjonujący wyścig! - Little Racer na Nintendo Swich

Emocjonujący wyścig! - Little Racer na Nintendo Swich

mocjonująca rywalizacja na krętych torach w malowniczym otoczeniu błękitnego nieba i śnieżnobiałych chmur, niebezpieczny wyścig na zalanym...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Temat Na Czasie!

Jak wspierać rozwój kompetencji językowych dziecka?

Jak wspierać rozwój kompetencji językowych dziecka?

Dzięki stymulacji mózgu od przysłowiowej kołyski, dziecko w późniejszych latach jest bardziej samodzielne, szczęśliwsze, a także łatwiej osiąga wyznaczone cele.  

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019