Kraków

Porady naszych Ekspertów

Jak zdobyć orzeczenie o kształceniu specjalnym?

Witam,

jestem mamą 7-letniego Alexa. Syn powtarza klasę pierwszą, równocześnie diagnozowałam go w P.P.P, na centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Skierowano mnie na badania do lekarza - otrzymałam zaświadczenie lekarskie. Rozpoznanie: Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego. Dokument trafił do P.P.P i pani pedagog powiedziała, że sporządzą opinię o dziecku. Dlaczego nie orzeczenie? Czy syn nie podlega pod kształcenie specjalne ?

Pozdrawiam,
Ewa
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Ewo,

 

orzeczenie o kształceniu specjalnym uzyskują dzieci z obniżoną sprawnością intelektualną, dzieci z afazją lub autyzmem. Gdyby Syn miał stwierdzoną afazję (zaburzenia rozumienia i nabywania języka) wówczas mógłby takie orzeczenie uzyskać, jeśli mowa rozwija się prawidłowo, to kłopoty w nauce czytania są w tym wypadku skutkiem Centralnego Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego. Takie dziecko nie może uczyć się czytać przez głoskowanie, ani nazywanie liter. Musi uczyć się czytać sylabami, rozpoczynając od wielkich liter.
Polecam podręcznik do klasy pierwszej "Kocham szkołę" - z Wydawnictwa WIR (www.wir-wydawnictwo.com). Podręcznik oraz ćwiczenia do niego są w pełni zgodne z podstawą programową. Komplet zawiera także poradnik dla rodziców i oddzielnie dla nauczyciela.

Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)