Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Jak nauczyć dziecko słyszeć pierwszą i ostatnią literę wyrazu?

Witam,

syn, lat 5,5, korzysta z wczesnego wspomagania rozwoju oraz zajęć rewalidacyjnych w przedszkolu. Jako ćwiczenia domowe zadane ma określić liczbę sylab w wyrazie - co bardzo dobrze umie, ale jak ma wymówić jaka jest pierwsza i ostatnia litera wypowiedzianego wyrazu - to jest problem. Czasem się uda, ale przeważnie syn podaje pierwszą sylabę zamiast litery albo powtarza cały wyraz. Jeżeli wyraz jest napisany i zna literkę to umie ją odczytać natomiast ze słuchu jest problem. Proszę o wskazówki jak postępować lub proszę wskazać materiały do ćwiczeń. Jednocześnie chciałam Pani podziękować za materiały, seria książeczek "Słucham i uczę się mówić", które u nas zadziałały cuda.

Ania
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Anno,

 

synek nie musi podawać nazw liter ani głoskować. Nazywanie liter ("es", "em", "el") tylko utrudni dziecku naukę czytania. Wyraz "sok" zostanie odczytany jako: esoka, co nie pozwoli dziecku zrozumieć, co przeczytało. Głoskowanie też nie jest prawidłowym sposobem nauki czytania, wówczas dziecko czyta "syoky". 

 

To doskonale, że Synek potrafi dzielić wyrazy na sylaby, tak właśnie należy go uczyć czytać, sylabami. Potem dziecko będzie umiało przegłoskować i przeliteroawć każdy wyraz, tylko  nie będzie to do niczego potrzebne. Może Pani skorzystać z programu "Kocham czytać" (www.we.pl) albo "Moje sylabki" (www.wir-wydawnictwo.com).


To zadziała tak jak program słuchowy i Synek nie będzie miał kłopotów z nauką czytania.

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: głoskowanie, sylabowanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)