Porady naszych Ekspertów
Dwulatka bardzo mało mówi - a śpiewa
Witam,
moja córka skończyła 1 rok 10 miesięcy i bardzo nie pokoi mnie fakt, że mało mówi. Jej mowa ogranicza się do ,,mama", "tata", "deti"- na dzieci, "det" na dziecko, "baba", "cucu" na cukierka, "cucu" na ciocię, "da" lub "dach" to daj, jak coś spadnie to "bach", jak boli ją to też "bach", na tak mówi "ach", na swoje imię "Acha" a nazywa się Ala i to wszystko. I cały czas ,,śpiewa" przy pomocy: nanana, papapa, aaaa - dosłownie wszystkie melodie, które usłyszy, które jej zaśpiewam. Zna większość piosenek dla dzieci, kolęd, ludowych i co ciekawe, melodie nuci idealnie bez fałszu.
Wszystko rozumie, jest pogodnym, kontaktowym dzieckiem, zaczepia mnie, żartuje, śmieje się w głos. Uwielbia książeczki, rysowanie kredkami, chce żeby jej śpiewać i czytać. Lubi zwierzęta i spacery na dworze. Ale nie chce mówić, nie chce powtarzać za mną. Zna kilka odgłosów zwierząt i więcej nie chce się nauczyć lub nie może.
Dodam, że córka uwielbiała TV, komputer i telefony. Od dwóch tygodni ma to wszystko odstawione. Zakupiłam jej płyty do słuchania "Słucham i uczę się mówić". Słuchamy od dwóch tygodni. Co więcej mogę zrobić? Jak stymulować jej mowę?
Dodam także, że dostaliśmy z dzieckiem skierowanie do foniatry.
Proszę o radę. Czy mam się martwić?
Joanna
psycholog kliniczny
Odpowiedź:
Szanowna Pani,
bardzo dobrze, że ograniczyła Pani telewizję, komputer i telefon. Korzystanie z tych urządzeń, przez tak małe dzieci, niekorzystnie wpływa na rozwój języka, bowiem stymuluje przede wszystkim prawą półkulę (dominującą m.in. w przetwarzaniu muzyki). Ograniczenie wspomnianych "wysokich technologii" oraz zastosowanie programu słuchowego powinno wkrótce "ruszyć" mowę Pani córeczki.
Jeśli jednak rozwój Jej mowy wciąż będzie Panią niepokoił, warto udać się do logopedy lub terapeuty Metody Krakowskiej (listę certyfikowanych znajdzie Pani na stronie http://www.szkolakrakowska.pl).
Z poważaniem,
Magdalena Gaweł
Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej.
CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.
Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu.
Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Komentarze