Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak kontaktu z 9-miesięcznym dzieckiem

Jestem zaniepokojona pewnymi zachowaniami u mojej 9 miesięcznej córki.
Mianowicie od urodzenia rzadko się uśmiechała. O chichocie trzeba marzyć.
Zdarzy się głośny śmiech na dziwne rzeczy np. żabę z bajki. Gdy mąż wchodzi do domu, ona nie reaguje. On skacze, woła ją, śpiewa, usiłując zwrócić na siebie uwagę, po jakimś czasie zerknie na moment. Nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, szybko odwraca głowę. Czasem zdarzy się popatrzeć przez chwile. Nie gaworzy, był czas, że próbowała, ale już tego nie robi. Nie wskazuje przedmiotów (nie zawsze spojrzy w ich kierunku).
Lubi piosenki dla dzieci może długo ich słuchać i oglądać bajeczki, ale tylko, gdy jest muzyka. Sama usiłuje śpiewać. Nie raczkuje. Niedawno zaczęła sama stabilnie siedzieć. Nie szuka mnie raczej wzrokiem. Jakby ludzie byli jej obojętni. Nie lubi bawić się z rówieśnikami i wpada w złość. Przy porodzie gubiła tętno i skończyło się cesarką. Czy mam powód do niepokoju??
Pozdrawiam,
Karolina
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,
O szkodliwości działania zmieniających się szybko obrazów, na rozwijający się mózg małych dzieci, napisano mnóstwo prac. Nie będę się więc rozpisywać na ten temat, wnioski są jednak jednoznaczne; niemowlaki nie powinny oglądać telewizji wcale. Myślę, że warto, aby zapoznała się Pani z książką "Wczesna interwencja terapeutyczna". Znajdzie w niej Pani opis wielu stymulujących rozwój ćwiczeń, które będzie Pani mogła wykonywać z córką. Jeśli po kilku miesiącach bez "filmowych" bajek oraz wykonywania wspomnianych ćwiczeń nie zauważy Pani różnicy, warto by skonsultowała Pani rozwój córeczki z psychologiem dziecięcym.
Z poważaniem,
Magdalena Gaweł


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)