Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2,5-latek "robi papa" przedmiotom

Witam,

niepokoję się o mojego synka, gdyż robi on "papa" wszystkim i wszystkiemu. Przykładowo idzie spać a wcześniej oglądał bajkę, to robi papa telewizorowi, ściągam mu spodnie, to im tez robi "papa". Poza tym nie mówi, ma napady histerii. Boje się, że może to być autyzm. Dodam, że miał robione badanie w OWI pod względem rozwoju i raczej wyszło wszystko przeciętne, poza mową, która była niska.

Beata
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

psycholog kliniczny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,


przede wszystkim synek nie powinien oglądać telewizji wcale! Wyniki wielu badań przekonują, że stymulacja obrazem (lewej półkuli) u tak małych dzieci utrudnia nabywanie systemu językowego (znajdującego się głównie w lewej półkuli).  Wydaje się, że machanie ma u synka charakter stymulacji (zachowań stereotypowych). Wciąż wielu diagnostów obawia się stawiać diagnozę autyzmu u tak małych dzieci, mimo, że wiele cech można zauważyć u rocznych dzieci. Na podstawie Pani opisu bardzo trudno stwierdzić u synka zaburzenie ze spektrum autyzmu, ale warto zasięgnąć również drugiej opinii, ponieważ wczesna diagnoza umożliwia szybsze i skuteczniejsze podjęcie terapii. Badania dzieci, do 3 roku,  w Centrum Metody Krakowskiej prowadzi dr Ewa Bielenda - Mazur, zapisy przyjmujemy pod numerem tel.514-553-534.

 

Z poważaniem,
Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: rozwój mowy, telewizja, autyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)