a
Przejdź na CzasDzieci.pl
aa
a

Warszawa

a

Porady naszych Ekspertów

Lęk przed mężczyznami

Witam,

bardzo potrzebuję rady, pomocy, jak poradzić sobie z lękiem mojej 3-letniej córki w stosunku do mężczyzn! Już naprawdę nie wiem, co robić, boi się bardzo, panikuje, płacze, wykłada się, robi po prostu kosmiczne rzeczy. To nie jest jednorazowa sytuacja, prawie od zawsze boi się swoich dziadków, jednego, bo ma wąsy, drugiego, bo po prostu tak, oni nie próbują jej przekonać do siebie, słyszymy: "Przejdzie jej, nie można na siłę" i tak cały czas. Kolejna sytuacja, akurat z dnia dzisiejszego: zapisaliśmy ją na tańce, już była 3 razy, raz jest pani, raz pan, już miała z tym panem zajęcia, dzisiaj miały być kolejne i co? I ona nie idzie, boi się pana, nie i nie, płacz, krzyk, panika. Już nic nie pomaga, skończyło się na siedzeniu pod drzwiami 20 min i pójściem do domu. Naprawdę nie mam już siły, tym bardziej, że ona uwielbia muzykę, taniec, była już, cieszyła się, że super, podobały jej się zajęcia. Jest taka uparta, nie pomaga ani dobroć ani groźba. Proszę mi coś podpowiedzieć.

Emilia
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

z opisu sytuacji, który Pani przedstawia, wydaje się, że najważniejsze jest znalezienie źródeł lęku u córki. Najdokładniej zrobi to specjalista, tj. psycholog dziecięcy. W trakcie wizyty dokona obserwacji funkcjonowania ogólnego córki, przeprowadzi wywiad z rodzicami oraz - jeżeli będzie to potrzebne - wykona testy lub badania.


Dobrze jest w tej sytuacji wspomóc się się poradą specjalistyczną, nie ignorować strachów córki, ponieważ w przyszłości lęk córki, zamiast maleć, może się pogłębiać.


Do psychologa dziecięcego można udać się do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej (wizyta bezpłatna), w poradni zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (wizyta bezpłatna, na NFZ) lub do poradni prywatnej (wizyta płatna).
 

Z poważaniem,

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: lęk, panika, histeria

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)