Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Pięciolatek

Szanowna Pani,

mój synek w październiku tego roku skończy 5 lat. Jest pod opieką logopedy, z którym ćwiczymy realizację głosek k, g, w, f (oprócz tego ma problemy z artykulacją głosek świszczących, syczących oraz z głoską r, międzyzębową głoskę t, ma duże problemy z odmianą czasowników, rzeczowników oraz z budowaniem zdań w sposób gramatycznie prawidłowy). Laryngolog stwierdził prawidłowy rozwój buzi i gardła, dobry słuch, ale bardzo słabą motorykę języka. Synek bardzo często wiele zabawek czy przedmiotów wkłada do buzi, dość dużo ślini się. Lubi bawić się samochodami, klockami, lubi wszelkie zabawy ruchowe, jazdę na rowerze. Jest kreatywny i ma bogatą wyobraźnię. Nie przepada za rysowaniem i kolorowaniem, ma jeszcze niewypracowany prawidłowy uchwyt kredki. Poprawiam synka, ale on bardzo często rysuje trzymając kredkę całą dłonią lub nawet obiema rękoma. Często pisze od prawej do lewej strony lub przykleja obrazki do góry nogami. Jest wrażliwy i dość ostrożny w nawiązywaniu kontaktu z rówieśnikami. W domu często naśladuję młodszą (1,8) siostrę. Proszę o poradę w jaki sposób mogę pomóc synkowi?

Elżbieta
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Elżbieto,

 

opisywane przez Panią problemy synka nasuwają refleksję o konieczności wykonania badania całościowego rozwoju poznawczego oraz badania wzorca dominacji stronnej. Możliwość nabywania umiejętności językowych związana jest z odpowiednim poziomem rozwoju w wielu obszarach, m.in. w zakresie rozwoju słuchowego, wzrokowego, ruchowego. Niezwykle istotny jest również niezakłócony przebieg procesu kształtowania się dominacji stronnej, a szczególnie dominacji lewej półkuli dla funkcji językowych.


Wspomniane badanie pozwoli ustalić ewentualną przyczynę opóźnienia rozwoju językowego, a w dalszej kolejności ułatwi programowanie terapii. Dużo informacji na temat rozwoju dziecka oraz propozycje ćwiczeń zawarte są w książce "Wczesna interwencja terapeutyczna" J. Cieszyńskiej, M. Korendo (www.we.pl)

 

Pozdrawiam
Alicja Kabała


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć