Wrocław

Porady naszych Ekspertów

Czytanie metodą sylabową

Dzień dobry,

zwracam się do Pani z zapytanie o naukę metodą sylabową. Mój syn uczy się tą metodą niecały rok. Nauka idzie opornie, ale ewidentnie widać, że jest to umysł ścisły, a nie humanista. Poza tym jest leworęczny i ma stwierdzoną lateryzację krzyżową. Obecnie świetnie składa sylaby, rozpoznaje się, ale nie potrafi połączyć ich w zdanie i przeczytać ich płynnie. Obserwuje, że nudzi go już czytanie sylabami i robi to coraz bardziej niechlujnie, ale nie potrafię mu zaproponować jakieś alternatywy do ćwiczeń. Co w takim wypadku? Czy jest jakiś kolejny krok czytania, kiedy dziecko już zna sylaby? Będę wdzięczna za pomoc.

Marta
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Marto,

 

nie wiem, ile lat ma Synek i czy jest lewooczny. Lateralizacja skrzyżowana z pewnością utrudnia dziecku naukę czytania. Nie wiem, z jakich pomocy Pani korzystała, jeżeli z "Kocham czytać" albo z "Moich sylabek" to te pomoce także zawierają krótkie, łatwe teksty do czytania. Dziecko, które już zna sylaby musi czytać krótkie teksty. Czasem piszemy łatwe teksty o dziecku w jego dzienniku wydarzeń, bo takie zapisy bardzo motywują dzieci do czytania, najczęściej dzieci czytają serię "Podróże Jagody i Janka".
Można także skorzystać z krzyżówek sylabowych (Wydawnictwo WIR).

 

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)