Łódź

Porady naszych Ekspertów

Zagryzanie języka w nocy przez 17-miesięczne dziecko

Dzień dobry,

nasz synek Jakub ma 17 miesięcy, ma zespół Downa. Od dwóch miesięcy przez całą noc ma przygryziony język. Kubuś od 5 miesięcy raczkuje i chodzi przy meblach. W ciągu dnia nie wysuwa języka (chyba, że w sytuacjach obcych), podobnie we śnie w ciągu dnia. W tym samym czasie wyrósł mu ząbek i rosną kolejne dwa. Wsuwanie obsuszonego języka do buzi w nocy nie pomaga. Podawanie picia również. Odkąd zaczęły rosnąć mu zęby nie bardzo daje robić sobie masaże buzi i języka (które robiłam od urodzenia). Nikt do tej pory nie wie, dlaczego synek tak robi i jak to zmienić.

Z poważaniem
Monika

Najprawdopodobniejszą przyczyną kłopotów jest ząbkowanie (widać ewidentny związek czasowy), które zwykle najbardziej dokucza w nocy. Być może dodatkowe czynniki to obniżone napięcie mięśniowe, powiększenie języka i podwyższony próg bólu, które mogą występować u dzieci z zespołem Downa.  Taka kombinacja może powodować, że wysuwany podczas snu język jest bezwiednie traktowany jak gryzak, co doprowadza do jego ciągłego uszkadzania.


Po pierwsze, należy spróbować „cofnąć” język do buzi, dlatego proszę nie rezygnować z masaży i w miarę możliwości korzystać z pomocy logopedy. Może warto również rozważyć zastosowanie na noc smoczka (tylko czasowo). A po drugie, należy złagodzić dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem, czyli stosować przed snem żele znieczulające, a w okresach największych dolegliwości doustne lub doodbytnicze leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen. Ząbkowanie to proces długotrwały, ale o zmiennym nasileniu dolegliwości, dlatego wierzę, że kłopoty prędzej (oby), czy później znikną.

 

Pozdrawiam :)

Grzegorz Wasążnik


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)