Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Problemy emocjonalne i koncentracji u 7-latki

Witam,

moja córka ma 7 lat i uczęszcza do II klasy szkoły podstawowej. Bardzo dobrze się uczy, chętnie chodzi do szkoły, jednak ma problemy z koncentracją. Nie potrafi skupić się na wykonaniu jednego polecenia (kilka razy trzeba przypominać jej o wykonaniu zadania). Nauczycielka skarży się, że szybko się zniechęca i wiele rzeczy kończy ostatnia (prace manualne, śniadanie, sprzątnięcie swojego stolika, spakowanie swoich rzeczy na koniec lekcji itp). Łatwo nawiązuje kontakty z rówieśnikami, lecz ma problem ze współpracą w grupie - nie potrafi wyrazić swoich myśli, wypowiedzieć swojego zdania na konkretny temat. Na niepowodzenia najczęściej reaguje płaczem lub krzykiem. Opisane problemy nasilają się w szkole po dłuższej przerwie w nauce czy kilkudniowej chorobie. Podobne sytuacje mają miejsce praktycznie codziennie, również w domu. Dodam, że córka ma jeszcze dwóch braci w wieku 9 i 5 lat. Rodzeństwo często rywalizuje ze sobą w różnych sytuacjach. Są powody, przez które w domu panuje nerwowa atmosfera, więc zdaję sobie sprawę, że to też ma wpływ na zachowanie dziecka.

Staramy się jednak z mężem rozmawiać z dziećmi i tłumaczyć im pewne zachowania, stosujemy nagrody i kary, ale to wszystko nie daje efektów. Nie wiem już jak podejść do córki, aby potrafiła się skupić na wykonywanych czynnościach, aby na wszystko nie reagowała płaczem i nie zamykała się w sobie, żeby wreszcie uwierzyła w siebie i w swoje zdolności. Proszę o radę, czy powinnam pójść z nią na jakąś terapię lub zapisać do poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Benia
Wiktoria Jaciubek - psycholog rodzinny

Wiktoria Jaciubek

psycholog rodzinny

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

 

radziłabym udać się z wraz z córką na konsultację do psychologa dziecięcego lub do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jednocześnie jednak sugerowałabym, aby były to spotkania rodzinne - tj. żeby wsparcie i pomoc uzyskali wszyscy członkowie rodziny. Tak jak Pani bardzo słusznie zauważa, jest to sytuacja związana z funkcjonowaniem wszystkich osób w rodzinie, które zaangażowane są na różny sposób.


Polecam również lekturę książki pt. "Rodzeństwo bez rywalizacji" autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish.

 

Z poważaniem,

Wiktoria Jaciubek

Zobacz inne porady w tematyce: zaburzenia zachowania, problemy z zachowaniem

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć