Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2,5-latek mówi niewyraźnie

Szanowna Pani,

mój synek ma 2,5 roku. Od swoich drugich urodzin zaczął budowac proste zdania. W tym momencie buduje już dość długie. Martwi mnie jednak fakt, że nie mówi wyraźnie. Ja zazwyczaj go rozumiem, inni dorośli też, aczkolwiek często jego rówieśnicy nie. Zauważyłam także, że czasami mój synek w obecności innych osób mówi szybko, byle jak i czasami byle co po swojemu. Dodatkowo od jakiś dwóch miesięcy nie zauważyłam postępu w rozwoju mowy mojego dziecka. Synek oglądał przez rok bajki w języku angielskim (około 30 minut dziennie), jednak od 2 tygodni nie ogląda w ogóle telewizji. Chciałabym, aby poradziła mi Pani jak ćwiczyć z moim dzieckiem, aby jego mowa była wyraźniejsza, a zdania poprawniejsze gramatycznie.

Z góry dziękuję,
Karolina
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Karolino,

nie podaje Pani zbyt wielu informacji dotyczących wypowiedzi synka, więc trudno ocenić, czy poziom rozwoju umiejętności językowych mieści się w granicach normy. To, że niektórych wypowiedzi nie rozumieją rówieśnicy, może mieć związek z rozwojem językowym tych dzieci, niekoniecznie synka. Niemniej, w trzecim roku życia, zgodnie ze statystycznym modelem rozwojowym, dziecko wymawia większość głosek. Mogą nie pojawiać się jeszcze: ą, ę, sz, ż, cz, dż, r. Stopniowo zanikają, choć mogą się jeszcze zdarzać uproszczenia grup spółgłoskowych, upodobnienia, metatezy, zmiękczenia. 3 rok życia przynosi również zmiany dotyczące długości wypowiadanych zdań. Pod koniec 3 r.ż. dziecko buduje zdania nie tylko pojedyncze, ale i złożone. Mogą się jeszcze zdarzać niepoprawne formy wyrazów. Sądzę, że najszybciej mogłaby Pani rozwiać swoje wątpliwości wybierając się do logopedy. Terapeuta mógłby przeprowadzić diagnozę dotyczącą poziomu rozwoju językowego synka i ewentualnie zaproponować ćwiczenia. Polecam również książkę "Wczesna interwencja terapeutyczna" J. Cieszyńska, M. Korendo, w której znajdzie Pani wiele informacji na temat poszczególnych etapów rozwoju dziecka oraz mnóstwo propozycji ćwiczeń.

Pozdrawiam
A.Kabała


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć