a
Przejdź na CzasDzieci.pl
aSpędź wakacje 2025 na najlepszych kempingach w Europie

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak mowy u 2,5-latka

Witam,

mój synek ma dwa i pół roku i nie mówi...
To znaczy mówi, ale pojedyncze słowa: mama, tata, baba, aba(żaba), hau(piesek), au(kotek/lub dom-w domu jest kot) itp.

Z tych wyrażeń składa zdania, które ja świetnie rozumiem np: 'tata brr mama',- co znaczy tata pojechał po mamę lub 'mama lala au', czyli mamo
zaśpiewaj o kotku. Do tego świetnie gestykuluje.

Jako małe dziecko chętnie powtarzał odgłosy zwierząt, teraz robi to niechętnie. Nic nie chce i nigdy nie powtarzał nic po mnie. Ale jak spytam np: co było w ogródku to odpowie, że aba(żaba).
Jest baaaardzo uparty i nie chce ćwiczyć .

Wychowywany był bez dzieci i miał taki okres w życiu (ok 1,5-2 lata) kiedy bał się dzieci i nowych miejsc. Teraz już mu przeszło, chętnie odwiedza nowe miejsca, 2 razy w tygodniu chodzi do mini-przedszkola. Nie bierze udziału w zabawach grupowych np. stary niedźwiedź czy kółko graniaste, ale we wspólnych zabawach plastycznych tak, ale tylko tych co interesują czasem nawet z innym dzieckiem.

Z tego co wiem bardzo długo "po swojemu" w taki właśnie sposób mówił ojciec dziecka.
Natomiast bardzo nieśmiała i wstydliwa byłam ja. Ponadto mam wrażenie, że rozumie więcej niż rówieśnicy. Jest wesoły, inteligenty, bardzo sprawny ruchowo, żywy, ale też nieśmiały i wstydliwy.

Proszę o pomoc.
Magda
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Magdo,

 

bez względu na cechy osobowe dziecka, musi Pani myśleć o jego rozwoju intelektualnym, które całkowicie zależy od opanowania systemu językowego.

 

Zachęcam do zapoznania się z wypowiedziami matek, których dzieci miały kłopot z opanowaniem systemu językowego, a po zastosowaniu programu słuchowego i wczesnej nauki czytania opisują swoją radość z pełnego językowego kontaktu z dzieckiem. Rozmowy matek na forum www.konferencje-logopedyczne.pl

Poza stosowaniem metody krakowskiej niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest eliminacja  prawopółkulowych stymulacji, co
oznacza CAŁKOWITĄ rezygnację z telewizji, nie może ona być włączona, mimo,
że dziecko nie patrzy na ekran. Należy zrezygnować z radia, komputera, gier
w telefonie komórkowym, radia w samochodzie. Chodzi o to, że dźwięki płynące z medium nie pozwalają dziecku na słuchanie mowy z otoczenia, uczenia się prowadzenia NAPRZEMIENNEJ ROZMOWY i rozumienia społecznych przekazów niewerbalnych (mimika, wyraz oczu itp).

 

Jeżeli dziecko mówi samogłoski i wyrażenia dźwiękonaśladowcze wprowadzane są Sylaby i rzeczowniki (4 płyty) oraz Sylaby i czasowniki l. pojedyncza, 20 minut dziennie (www.arson.pl). Istotne, by dziecko słuchało w słuchawkach, w celu eliminacji innych bodźców słuchowych. Słuchanie można podzielić na dwie lub trzy sesje.

 

Po wysłuchaniu programu wspólnie z dzieckiem oglądamy ilustracje w zeszytach "Kocham czytać" i staramy się by dziecko powtarzało sylaby. Warto też bawić się z użyciem obrazków przedstawiających różne sytuacje nazwane samogłoskami i wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi ("Samogłoski" "Czytanie symultaniczne - wyrażenia dźwiękonaśladowcze" - www.konferencje-logopedyczne.pl). "Moje pierwsze słowa (www.wir-wydawnictwo.com).

 

Warto udać się do specjalisty, który określi rozwój funkcji poznawczych, opracuje program stymulacji i pokaże jak pracować. Terapeutów metody krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl

 

Serdecznie pozdrawiam

Jagoda Cieszyńska


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)