aDwa w jednym - rozwój i zabawa. Świat matematycznych gier planszowych

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

"T" przed głoskami szczelinowymi

Szanowna Pani, co może być powodem wstawiania głoski "t" przed głoskami szczelinowymi s,z, sz, ż, ś, ź? Dziewczynka w wieku 6 lat
mówi "tstolik" zamiast "stolik", "tszafa" zamiast "szafa". Nie potrafi mimo
wielkich starań zasyczeć jak wąż, tylko mówi "tssssssss". Bardzo proszę
o jakieś wskazówki, jak pracować z dziewczynką.

Pozdrawiam, Zuzanna
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Szanowna Pani Zuzanno,

 

na podstawie takiego krótkiego opisu trudno jednoznacznie odpowiedzieć, co może być przyczyną trudności dziewczynki. Nie wiem również, jakie badania diagnostyczne Pani przeprowadzała. Postaram się jednak podać kilka sugestii: przede wszystkim należałoby sprawdzić wzorzec dominacji stronnej, bo to badanie może trochę wyjaśnić obserwowane trudności wymowy oraz podpowiadać kierunki działań terapeutycznych. Z opisu można byłoby wnioskować, że dziewczynka nie realizuje głosek szczelinowych, substytuując je głoskami zwarto-szczelinowymi (realizowanymi jako połączenie zwartej i szczelinowej). Badanie dominacji stronnej może dać odpowiedź, czy dziewczynka nie przetwarza bodźców językowych przez strategie prawej półkuli, co może skutkować trudnościami w różnicowaniu głosek, np. zwarto-szczelinowa: szczelinowa. Brak dominacji lewej półkuli dla funkcji językowych często powoduje problemy z sekwencjami, również na płaszczyźnie motorycznej.

 

Sugerowałabym, aby sprawdziła Pani również słuch
fonemowy. Praca nad artykulacją wymaga włączenia ćwiczeń stymulujących
rozwój funkcji, które są niezbędne dla uzyskania sprawności realizacyjnej dźwięków mowy.


W pracy nad głoskami szczelinowymi sugerowałabym, aby odwoływać się do
wrażeń czuciowych, a po pewnym czasie ćwiczeń słuchowych, również
wypracowywać autokontrolę słuchową. Może Pani korzystać np. z gestów
artykulacyjnych (J. Cieszyńska "Metody wywoływania głosek"), które
ułatwiają dziecku zapamiętanie miejsca, bądź sposobu artykulacji głoski. Proponuję, aby rozpocząć od głosek przedniojęzykowo-zębowych i w
opracowywanych strukturach językowych (np. sylaba, wyraz) przedłużać artykulację głoski. Ten dłuższy czas pozwoli dziecku wyraźniej odczuć ułożenie języka, usłyszeć dźwięk oraz zarejestrować wrażenia związane z przepływem powietrza (dłoń lub palec pod dolną wargą).

 

Pracując nad prawidłowym układem artykulacyjnym, należy czubek języka zatrzymać za dolnymi siekaczami. Może Pani to zrobić, polecając dziewczynce "przyklejenie" czubka języka na pograniczu zębów i dziąseł. Można również przytrzymać na dolnych siekaczach patyczek (np. taki, jak do nauki liczenia) w taki sposób, aby część znajdowała się w jamie ustnej. Zadaniem dziecka jest utrzymywać język "pod daszkiem". I w takich okolicznościach spróbować wywoływać głoskę w sylabach (np. sssssa, ssssse...).

 

 

Zobacz inne porady w tematyce: logopedia, rozwój dziecka

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)