Warszawa

Porady naszych Ekspertów

5-letnie dziecko niewypowiadające głosek f i w (zastępuje głoską ł) przy prawidłowej budowie narządów artykulacyjnych

Witam,
Mam następujący problem. Przejrzałam już wszelką możliwie mi dostępna literaturę i nie mogę sobie poradzić z jednym krótkim zadaniem z logopedii. Mam z tym przedmiotem styczność po raz pierwszy, dlatego prosiłabym o nakierowaniu mnie jakie ćwiczenia powinny być zastosowane w następującym przypadku i z jaką wadą mamy do czynienia: "Wyobraź sobie, że w grupie pięcioletnich dzieci, którymi się opiekujesz, znalazło się dziecko niewypowiadające głosek f (pomija całkowicie) i w (zastępuje głoską ł). Przy tym budowa narządów artykulacyjnych dziecka jest prawidłowa\".
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Dzień dobry, nie wiem na czym polega zadanie, czy na nazwaniu problemu, czy  na ułozeniu cwiczeń?
Ćwiczenia znjadzie Pani w ksiązce "Metody wywoływania głosek" (www.konferencje-logopedyczne.pl). Opisana trudnośc to nie wada wymoway, a substytucja (ł za w, zdarza się często u dzieci z zaburzeniami napięci amięsniowego) elizja (brak głoski) jest częstym zjawiskiem w przypadku opóźnionego rozwoju mowy. Głoski wargowo-zębowe f i w wymagają zwarcia górnych zębów z dolną wargą a u wielu dzieci, które oddychają przez usta to zwarcie jest trudne do wykonania.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: logopedia, problemy w wymowie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)