Łódź

Porady naszych Ekspertów

Dziecko 23-miesięczne nie mówi

Witam,

chrześniak mojego męża w ogóle nie mówi ani słowa, często tylko jęczy. Zauważyłam, że często też chodzi na palcach, pomimo że już długo chodzi. Niby słucha, jak go babcia woła to przychodzi. Ja mam syna równo rok młodszego, buzia mu się nie zamyka i już wychodzą słowa. Chrześniak moim zdaniem jest mało komunikatywny, nie uśmiecha się do innych, nie daje cześć, nie pokazuje części ciała. Mój syn lgnie do dzieci, ludzi, uśmiecha się i sam zaczepia. Jego kuzyn utrzymuje dystans do wszystkich, mam wrażenie, że jest wycofany. Proszę o radę.

Ania
dr hab. Marta Korendo - Logopeda

dr hab. Marta Korendo

Logopeda

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aniu,

 

opisane przez Panią zachowania dziecka są bardzo niepokojące. Dziecko w tym wieku powinno mówić już zdania. Brak mowy i wycofywanie się z kontaktu z ludźmi mogą być dowodem poważnych zaburzeń rozwojowych, więc należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do specjalisty. Pomoc mogą Państwo uzyskać u terapeuty metody krakowskiej, listę nazwisk znajdą Państwo na www.szkolakrakowska.pl.

 

Pozdrawiam,

Marta Korendo

Zobacz inne porady w tematyce: brak mowy, wycofanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)