Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Mowa rocznego dziecka

Dzień dobry,

mam problem z moją roczną córką, dokładnie chodzi o jej mowę. Córka potrafi powiedzieć, tata, baba, dada, nie, daj, dam, mama. Problem jest ze słowem \"mama\", ponieważ córka praktycznie go nie mówi, a jak już mówi, to w sytuacjach kiedy się boi, rozpłacze.

Kilka razy dziennie powtarzam jej mama, ale ona tylko się uśmiecha. Wydaję mi się, że ma problem z literką m, po za tym od 2 tygodni mówi \'kaka\' i pokazuje na mnie.

Czy jest możliwe żeby ona zamieniała \'m\' na \'k\'? Chciałabym zacząć stymulację, tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Dodam że pierwsze słowo córki to było \'tata\'.

Pozdrawiam serdecznie,
Monika
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Droga Pani Moniko,

 

pod koniec pierwszego roku życia dziecko wypowiada kilka wyrazów, które najczęściej zbudowane są z powtórzonych sylab, np. mama, tata, pa pa, da, baba, am. Na podstawie Pani krótkiego opisu można byłoby powiedzieć, że zasób słownictwa używanego przez Córeczkę nie odbiega od normy statystycznej. Natomiast nie pisze Pani nic o rozumieniu. Pod koniec 1. r. ż dziecko rozumie już kilka słów, reaguje na imiona domowników, nazwy częściej używanych pokarmów, nazwy sytuacji (np. kąpiel). Nie rozumie jeszcze zdań, niemniej powinno się do dziecka mówić zdaniami prostymi, krótkimi frazami, poprawnymi.

 

Jeśli niepokoi Panią rozwój mowy Córeczki, sugerowałabym spotkanie z doświadczonym logopedą, który przeprowadzi diagnozę rozwoju językowego, jak również poznawczego.


Oczywiście, może Pani również sama ćwiczyć z dzieckiem, stymulować rozwój. Po tak krótkim opisie, trudno wskazać konkretne ćwiczenia.

 

Polecam książkę J. Cieszyńskiej, M. Korendo "Wczesna interwencja terapeutyczna" (www.we.pl), w której znajdzie Pani mnóstwo wskazówek i ćwiczeń do pracy z Córeczką.

Pozdrawiam,
A.Kabała
 

Zobacz inne porady w tematyce: mowa rocznego dziecka, brak mowy, wizyta u logopedy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć