Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Początki metody krakowskiej

Witam serdecznie!
Kilka miesięcy temu otrzymałam od Pani wskazówki, jak rozpocząć
samodzielnie terapię metodą krakowską u dziecka z mpd. Mieszkamy w UK i staram się uczyć dziecko sama. Dwa miesiące temu wprowadziłam program do słuchania i dziecko bardzo dobrze na niego reagowało. Program naprawdę działa, ponieważ wystąpiło u syna gaworzenie, które z dnia na dzień jest coraz bardziej intensywne. Natomiast nie doczekaliśmy się jeszcze powtarzania. Nasz logopeda tutaj na miejscu zauważył postęp u dziecka i mówi, że powtarzanie wymaga czasu. Mój problem jest taki, że synek nie chce już słuchać tych samych książeczek. Na początku reagował bardzo pozytywnie, pokazywał paluszkiem kolejne samogłoski i wyrażenia dźwiękonaśladowcze, z uśmiechem patrzył na moje usta i czekał aż wypowiem kolejną frazę. Teraz jest znudzony, płacze przed słuchaniem (pomimo tygodniowej przerwy), podczas sesji patrzy się na ściany, próbuje zdejmować słuchawki. Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby włączenie do programu słuchowego kolejnej części, czyli sylab. Wiem, że dziecko na pewno by się ucieszyło i z chęcią znowu wróciło do nauki. Nie wiem jednak, czy mogę tak zrobić?
Pozdrawiam serdecznie,
Monika
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Moniko,

Oczywiście może i powinna Pani wprowadzić 4 nowe zeszyty z rzeczownikami i 5 z czasownikami w liczbie pojedynczej. Powtarzanie spontaniczne może nie pojawić się w trakcie oglądania książeczek, ale w zabawie, czy podczas spaceru lub jazdy samochodem.
Serdecznie pozdrawiam,
Jagoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: powtarzanie, słuchanie, logopeda

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
a

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)