Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Powracające jąkanie u 4,5 letniego chłopczyka

Witam,
Mój synek ma 4 i pól roku. Pierwszy raz zaczął sie jąkać jak miał 2 i pół
roku. Trwało to ok. miesiąca wtedy ćwiczyliśmy zdmuchiwanie świeczki i
dmuchanie bąbelków. Teraz zaczął od jakiegoś tygodnia znowu się jąkać. Na początku było to tylko przy słowie ,,ja'', teraz już częściej i w środku zdania też. Na razie nie zauważył, że coś jest nie tak. Jest bardzo wrażliwym i delikatnych chłopczykiem. W domu raczej nie zdarzyło się nic, co miałoby wpływ na jąkanie. Nie wiem, co zrobić. Odczekać miesiąc licząc, że samo mu przejdzie, jak ostatnio czy tez szukać pomocy u specjalisty. Boję się, że w przedszkolu dzieci zaczną się z niego naśmiewać i że będzie jeszcze gorzej zamknie się w sobie itp., bo jest naprawdę bardzo wrażliwy. Bardzo się martwię proszę o pomoc i ewentualne rady jak jeszcze można ćwiczyć z nim. A i jeszcze dodam, że ciężko jest mu się skupić.

Kasia
dr Alicja Kabała - logopeda, logopeda medialny

dr Alicja Kabała

logopeda, logopeda medialny

Odpowiedź:

Pani Kasiu,

Sugerowałabym spotkanie ze specjalistą, przeprowadzenie diagnozy rozwoju poznawczego, sprawdzenie wzorca lateralizacji. To pozwoli odpowiedzieć na Pani wątpliwości,przede wszystkim, czy niepokojące objawy niepłynności to jąkanie czy nie. Ponadto pokaże, jakie są ewentualne trudności synka w procesie nabywania systemu językowego, a w dalszej kolejności ułatwi dobór odpowiednich ćwiczeń. Jak wynika z badań, dzieci jąkające się to w 90% dzieci z dominacją lewego ucha i bardzo często z wzorcem skrzyżowanej lateralizacji. Problemy z koncentracją uwagi również mogą mieć związek z kształtowaniem się asymetrii półkulowej, a szczególnie z prawopółkulowymi strategiami przetwarzania bodźców językowych.

 

Pozdrawiam,
A.Kabała

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z wymową, jąkanie

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć