Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Częste wysuwanie języka u niemowlaka

Dzień dobry,
Mam córkę 2,5 miesięczną prawie od 1 miesiąca zaczęła wysuwać język, wysuwa go często i chowa, wysuwa i chowa, i tak może przez dłuższy czas. Nie wysuwa języka gdy np. zacznie gaworzyć sobie czy też gdy śpi. Byłam u Pediatry i stwierdził, że Mała ma za duży troszkę język, zrobili jej wyniki na tarczycę i są prawidłowe. Byłam u neurologa, mówiła, że rozwija się prawidłowo tylko ma asymetrię prawostronną . Obecnie chodzi na rehabilitację i już jest o wiele lepiej.Czasami zauważyłam, że gdy śpi ma lekko uchylone usta i tak sobbie ssie, a nie ma wtedy smoczka w buzi. Pani neurolog stwierdziła, że ma bardzo mocny odruch ssania. Natomiast Pani rehabilitanta mówiła, że ona tym językiem steruje, łapie równowagę? Czy tak może być? Ona ma dopiero 2,5 miesiąca? Pani neurolog nie stwierdziła u niej napięcia mięśniowego. Czy mogłabym jakieś cwiczenia z nią wykonywać żeby ten język tak nie wystawiała? Panii na rehabilitacji tłumaczyła mi, że ona ma słaby układ środkowy (centrum), ręce i nogi ma silne, a środek mniej i że jak to się wzmocni to ten język pójdzie do tyłu i przestanie wystawiać go. Podczas wykonania jednego ćwiczenia właśnie mała chowała język, ale to właśnie były ćwiczenia tego układu środkowego. Nie pozwolili mi ich robić w domu żeby dziecku nie zrobić krzywdę. A czy są jakieś ćwiczenia np. masowanie buzi czy języka?

Dominika
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Dominiko,

Niemowlę w wieku 2,6 ćwiczy odruch ssania i "bada świat" między innymi przez wysuwanie języka, bo sprawnośc rąk jeszcze na to nie pozwala. Proszę poćwiczyć trzymanie przedmiotów i przewodzenie ich do ust. Trzeba dziecku włożyć do rączki szmacianą zabawkę (najlepsza jest żyrafka z uszkami). Dziecku łatwiej utrzymać taka małą szmacianą przytulankę niż grzechotkę, która jest zbyt ciężka. Gdy dziecko będzie mogło badać językiem przedmioty nauczy się także chowania języka.


Serdecznie pozdrawiam
Jagoda Cieszyńska
Zobacz inne porady w tematyce: język, ćwiczenia

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć