aNauczycielu! Zgłoś swoją szkołę do BaśnioBOJU!

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Brak koncentracji u 6-latki

Witam,
Moja 6-letnia córka ma tarczycę i jest strasznie pobudzona i nerwowa - nie może skupić uwagi na danym zadaniu, choć powtarzam jej to kilkakrotnie; czasem mam wrażenie, że ucieka myślami, ale po jakimś czasie opowiada o wszystkim, co jej tłumaczyłam, jest zdolna, ale nie może się skupić. Proszę o radę.

Kasia
dr Agnieszka Sokołowska - Pedagog specjalny

dr Agnieszka Sokołowska

Pedagog specjalny

Odpowiedź:

Dzień dobry,

Problemy z koncentracją uwagi, jak i z funkcjonowaniem pamięci, występują często przy zaburzeniach działania tarczycy. By pomóc córce w rozwijaniu umiejętności skupiania się należy zadbać o regularny, przewidywalny plan dnia ze stałymi porami posiłków, czasem na aktywność na świeżym powietrzu i stałą porą zasypiania. Pokój dziecka powinien być ubogi w bodźce rozpraszające (typu pstrokaty dywan, tapeta z intensywnym wzorem). Podobnie z pomocami dydaktycznymi - im bardziej jednolity kolor tła, przejrzysty tekst, uporządkowany na stronie, niewielka liczba elementów, tym lepiej. Zdania domowe (jeśli córka chodzi już do szkoły) proszę przygotowywać do odrobienia tak, by wiedziała ile tych zadań jest oraz układać je od najtrudniejszego do najłatwiejszego. Jak najmniej telewizji, komputera itp. Za to dużo wspólnych spacerów ze zwracaniem jej uwagi na różne szczegóły krajobrazu itp. i późniejsze rozmowy na ten temat, odwoływanie się.
Przy zaburzeniach koncentracji uwagi przydatna jest suplementacja diety kwasami omega (np. syrop IQ - niestety to kosztowna kuracja) oraz terapie wspomagające : integracja sensoryczna oraz biofeedback. Przed ewentualnym podjęciem terapii drugą z tych metod należy poradzić się specjalisty neurologa dziecięcego.
 
Serdecznie pozdrawiam
Agnieszka Sokołowska
Zobacz inne porady w tematyce: brak koncentracji, tarczyca, pamięć, dieta

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)