Każda dieta wymaga wyrzeczeń i zmian w nawykach żywieniowych, cierpliwości, regularności i samozaparcia. Jednak odpowiednio dobrana i dostosowana do potrzeb i możliwości organizmu może stać się także czymś przyjemnym. Odpowiednio dobrana dieta to taka, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białka, tłuszczu i węglowodanów), witamin i składników mineralnych zgodnie z zapotrzebowaniem. Ponadto musi być oparta na zasadach prawidłowego żywienia, w tym regularności posiłków.
Tylko dieta dająca niewielki (ale sukcesywny) spadek masy ciała gwarantuje trwałe efekty, bez efektu jo-jo. Im szybciej zrzuca się kilogramy, tym szybciej znowu się przytyje, a dodatkowo naraża się swój organizm na komplikacje zdrowotne. Fizjologiczną normą odchudzania jest 1 kilogram na tydzień.
Kilka wskazówek
Warzywa i owoce – 8 porcji dziennie (warzywa 5, owoce 3); świeże, mrożone, suszone oraz soki (najlepiej warzywne, owocowe tylko rozcieńczone)
Woda - około 1,5 l. dziennie (6 szklanek), poza herbatą (najlepiej owocową lub ziołową) i kawą. Zapotrzebowanie na wodę zależy od aktywności fizycznej i wieku.
Produkty zbożowe – 3-4 porcji dziennie, wybieraj pełnoziarniste produkty: grube kasze i razowy chleb
lub bułki z ziarnami lub otrębami.
Mleko i jego przetwory – 3 porcje dziennie, produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu lub mleko sojowe wzbogacone w wapń i witaminę Mleko najlepiej wybierać 1,5-2% tłuszczu.
Rośliny strączkowe i ryby - 3 razy w tygodniu zamiast mięsa.
Tłuszcze roślinne - oliwa, olej słonecznikowy, sojowy - 2 porcje dziennie: orzechy, migdały, oliwki.
Drób, jaja, białe pieczywo – nie więcej niż 5 porcji tygodniowo, drób spożywaj bez skórki, to właśnie w niej jest skumulowany tłuszcz, który przecież starasz się ograniczyć (porcja jaja, to 1 sztuka).
Czerwone mięso – staraj się ograniczać i jak najczęściej zastępować rybami i warzywami strączkowymi.
Pełnotłuste produkty mleczne, słodycze, alkohol – lepiej całkowicie z nich zrezygnować planując swój NOWY plan żywienia. Tłuszcze zawarte w tych produktach (w sporej ilości) nie mają żadnej wartości odżywczej, są głównym sprawcą chorób serca. Alkohol zwiększa ryzyko raka piersi, poza tym
ma również sporo kalorii.
Komentarze
Pamiętajmy, że tylko 30% sukcesu w zrzucaniu wagi to ćwiczenia, pozostałe 70% to ZDROWA, zbilansowana dieta. Pochodzę ze wsi na Lubelszczyźnie, zawsze miałam pod ręką porządne jedzenie. Problem zaczął się po przeprowadzce do Warszawy, gdy zaczęłam kupować warzywa i owoce w sklepach. Przytyłam prawie 8 kg, mimo że nie zmieniłam ani ilości jedzenia, ani aktywności fizycznej.
dodany: 2014-09-27 22:40:46, przez: Kasia
Jeśli mogę coś doradzić... Jeśli już będziesz regularnie i wytrwale ćwiczyć, to możesz pomyśleć nad jakimś odchudzającym suplementem, np. o l-karnitynie. Ten specyfik polecam, bo sam go stosuję (konkretnie taką w proszku - Direct) i w połączeniu z odpowiednią dawką sportu (siłownia, basen) daje naprawdę dobre efekty. Polecam spróbować;)
dodany: 2010-02-01 15:17:54, przez: mlody
A czy nie lepiej połączyć dietę ze sportem? Będzie bardziej skutecznie i na stałe się coś zmieni w figurze.
dodany: 2010-02-01 15:17:54, przez: mery
Ja również uważam, że warto trochę zaktywizować swoje życie. Sama dieta może przynieść efekty, ale dużo większe zaobserwujesz po regularnym treningu. Basen, siłownia, rower, bieganie - możliwości jest mnóstwo. Musisz sama zdecydować, która forma ruchu najbardziej Ci odpowiada i na którą masz czas. Zobaczysz, że praca nie pójdzie na marne.
dodany: 2010-02-01 15:17:54, przez: Winnie
Dołączę się do tematu. Mam pytanie odnośnie stosowania wspomnianych już przez moich przedmówców suplementów. Ważę 60kg przy wzroście 161cm. Chciałabym schudnąć około 5kg. Codziennie ćwiczę, trochę biegam, ale moją piętą achillesową są... słodycze (zwłaszcza czekolada). Słyszałam, że są ponoć takie suplementy hamujące chęć na ciągłe podjadanie słodyczy. Czy to prawda? Proszę o jakieś bliższe informacje, wskazówki.
dodany: 2010-02-01 15:17:54, przez: Magdzia