a
Przejdź na CzasDzieci.pl

Warszawa

Porady naszych Ekspertów

4-latek bardzo chce czytać

Pani Jagodo,
Usłyszałam o Pani przypadkiem i już przewertowałam masę Pani artykułów. Mam 4-letniego synka w spektrum autyzmu. Bardzo długo nie mówił i w końcu jak zaczął to praktycznie nie zdarza mu się milczeć, choć często są to zdania zupełnie wyrwane z kontekstu - ot co mu się przypomni w danej chwili. Natomiast to za czym przepada to czytanie. Wszystkie litery alfabetu zna już od roku, proste 3,4-literowe słowa czyta bez problemu - teraz obserwując jak mu czytam zapamiętuje wszystkie czytanki w mig i w zasadzie "czyta" je z pamięci, choć patrząc w tekst. Chciałabym to jakoś mądrze wykorzystać i uczyć go czytać we właściwy sposób. Jak przeczytałam jest Pani autorką serii książek "Kocham czytać" czy ta seria byłaby odpowiednia do nauki czytania mojego synka? I jak ten proces przeprowadzić?

Kamila
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Kamilu, 
konieczne trzeba natychmiast rozpocząć systemową naukę czytania. Może to Pani robić sama w domu, ale warto uzyskać wsparcie profesjonalnego terapeuty raz w tygodniu. Terapeutę mam nadzieję znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl.


W domu należy wykorzystać:

1. Nauka czytania metodą sylabową.  Początkowe etapy nauki czytania (samogłoski) w zakładce  „Do pobrania” na stronie www.konferencje-logopedyczne.pl artykuł - Nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną®  program "Kocham czytać", www.we.pl, oraz "Moje sylabki" (www.wir-wydawnictwo.com).

2. Ćwiczenia rozwojowe, dla dzieci od 3 miesiąca do 6 roku życia są opisane w książce "Metoda Krakowska wobec zaburzeń rozwoju dzieci" -  www.konferencje-logopedyczne.pl.   

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: nauka czytania, czytanie, Kocham czytać, spektrum autyzmu

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)