Dzień dobry,
Przygotowując się do wizyty w poradni, proszę mieć na uwadze kilka rzeczy:
1. proszę udzielać tam dokładnie takich informacji, o które zostanie Pani poproszona. Mam na myśli to, żeby ogląd specjalistów był "na surowo", bez poddawania sugestii, że to na pewno autyzm. Internet to narzędzie niosące tyle samo dobrego, co złego. Dostęp do wiedzy jest rzeczą ważną, fora rodzicom niosą wsparcie, niemniej diagnoza musi być prowadzona bardzo profesjonalnie i w przypadku tak małych dzieci - zwykle długo. Informacje od rodziców mają bardzo duże znaczenie retrospektywne w procesie diagnozy.
2. warto iść do neurologa dziecięcego, laryngologa, logopedy od wczesnej interwencji.
3. proszę pamiętać, że diagnoza kliniczna, nazwanie problemu nie jest teraz tak ważne jak diagnoza funkcjonalna, czyli określenie na jakim poziomie w różnych sferach są umiejętności Ignasia w stosunku do wieku życia (takie badanie zwykle robi się teste : Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa, Dziecięca Skala Rozwojowa (DSR) lub w przypadku podejrzewania autyzmu lub innych wab rozwoju Profil PsychoEdukacyjny Schoplera (PEP-R). Taka diagnoza umożliwia określenie i rozpoczęcie realizowania indywidualnego programu terapeutycznego w ośrodku wczesnej interwencji i w warunkach domowych.
4. wspomina Pani wiele objawów, występujących u Pani synka, a charakterystycznych dla autystycznego spektrum - wycofywanie się umiejętności w drugiej połowie drugiego roku życia, prowadzenie za rękę, brak dzielenia uwagi, zaburzenia komunikacji, stereotypowa zabawa; w poradni zapytają na pewno też o rozwój zabawy na niby, w udawanie, proszę się temu przyjrzeć.
5. u dzieci z autyzmem duże znaczenie mają dieta i zjawiska sensoryczne, proszę przygotować listę takich objawów u Pani synka: co je, jak często, jak śpi, czy przeszkadzają mu jakieś dźwięki, światło lub przeciwnie - coś go przyciąga np. odkurzać, winda, odblaski np. na płytach CD? podobnie z ubraniami, obcinaniem paznokci i włosów, - co lubi, co nie itp.
6. proszę też przygotować listę własnych pytań i oczekiwań wobec poradni - w czym mogą Pani pomóc, czego nauczyć? Usłyszeć diagnozę to jedno, wiedzieć co robić w warunkach domowych to zupełnie co innego.
7. przede wszystkim - cokolwiek by się okazało - proszę pamiętać, że jest Pani mamą cudownego kochanego chłopczyka, który ma wiele możliwości i zdolności. Proszę zawsze tak właśnie na niego patrzeć!
Serdecznie życzę wiele dobrego!
Agnieszka Sokołowska-Kasperiuk
Komentarze