Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Zespół Downa a rozwój mowy

Witam, jestem mamą 4 -letniej dziewczynki z zespołem Downa. Mieszkamy w Irlandii, tak więc córka jest pod wpływem dwóch języków polskiego i angielskiego, dodatkowo używa makatonu. Do tej pory córka mówi tylko mama, tata, nie ma, ball, book, aja (na brata), aj (na siebie) oraz używa swojego języka. Komunikuje się za pomocą dźwięków, gestów. Córka miała bardzo duże problemy ze słuchem, ale na dzień dzisiejszy jest po drenażu i wyniki są dobre, tak więc jej opóźnienie w rozwoju mowy nie powinno leżeć po stronie wady słuchu. Rozwojowo również córka radzi sobie bardzo dobrze, w ostatnim teście nie werbalnym IQ 72. Z opinii psychologicznej córka mogłaby rozpocząć szkołę, gdyby nie było opóźnień w mowie. Bardzo proszę o pomoc. W jaki sposób mogę pomóc córce? Jak z nią pracować?

Patrycja
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Patrycjo,

moje rady dotyczą języka etnicznego, który jednakowoż warunkuje nabywanie języka drugiego.
Polecam, jak wszystkim dzieciom w takiej sytuacji:
1. program słuchowy "Słucham i uczę się mówić " - www.arson.pl
2. budowanie motywacji do używania języka polskiego - "Kocham czytać"
www.we.pl.
Mam dużo dobrych doświadczń w pracy z dziećmi z ZD, proszę wejść na
stronę www.terapia-logopedyczna.pl i zobaczyć film nagrany podczas
zajęć.

Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: zespół Downa, opóźniony rozwój mowy, ćwiczenia

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć

Z dniem 25 maja 2018 r. rozpoczyna obowiązywanie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane popularnie jako "RODO"). Pragniemy poinformować cię iż dbamy o twoją prywatność i bezpieczeństwo twoich danych. Stosujemy się do zasady minimalizacji zbieranych danych. Strona czasdzieci.pl używa plików cookie by świadczyć Państwu usługi na najwyższym poziomie. Możecie Państwo w każdej chwili zmienić ustawienia cookie swojej przeglądarki. Więcej informacji oraz przysługujące ci prawa znajdziesz w naszej Polityce prywatności. Zamknij (×)