Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Vojta

Witam serdecznie. Moja córeczka urodziła się przez cesarskie cięcie tydzień po terminie. Akcja porodowa trwała do pełnego rozwarcia, ale mała nie wstawiła się w kanał, przetrzymany był poród, bo wody zielone były przez 3 godziny. Dostała 7 pkt i w karcie jest napisane wewnątrzmaciczna zamartwica płodu. Wszystko było w porządku, ale od jakiegoś czasu zauważyłam, że nie trzyma główki tak sztywno jak rówieśnicy, że jest wiotka. Nie kładłam ja na brzuszku bo tego nie lubiła - wiem mój błąd. Ale nie sądziłam, że dzieje się coś naprawdę złego. Jednak dla ukojenia nerwów poszłam do poradni rehabilitacyjnej, ponieważ pediatra pierwszego kontaktu stwierdził, że nie widzi zaburzeń neurologicznych. Dodam ze córci ma 3,5 miesiąca. Trafiliśmy na naprawdę niesympatyczna panią, której dziecko się wystraszyło i zaczęło płakać, a ona w tym stanie obróciła je na brzuszek i po chwili stwierdziła, że nie trzyma prawidłowo głowy, ręce źle układa, jest wiotka i skierowała na 5-miesieczna rehabilitacje metodą vojty. Trochę poczytałam o tym i nie chce się na to zgodzić, jeżeli nie jest to konieczne. Co powinnam zrobić pani doktor?

Pytanie przysłała pani Ewa
 Dr n. med. Adrianna Wilczek - Specjalista neurologii dziecięcej

Dr n. med. Adrianna Wilczek

Specjalista neurologii dziecięcej

Odpowiedź:

Witam,

niezależnie od odczuć trzeba temat rozwiązać. Najważniejsza jest córcia. Czyli umówić się na wizytę do neurologa dziecięcego (najbliższego) Rehabilitant ma decydować o rehabilitacji znając wynik konsultacji specjalisty neurologa dziecięcego.


Ostatnio źle się dzieje, ponieważ dzieci kierowane są na rehabilitację bez oceny neurologicznej, co często powoduje:
1/ niepotrzebne ćwiczenia i to przykre dla dziecka - wystarczy matkę przeszkolić jak ma postępować i kontrolować efekt jej pracy
2/ powoduje brak, często niezbędnej diagnostyki, tak ważnej w wielu zespołach (sama wiotkość może być normą fizjologiczną lub elementem ponad (w dużym zaokrągleniu) 100 chorób.
Niestety możliwość przeoczenia bardzo ważnych problemów zdrowotnych pacjenta.

 

Na dzisiaj: układania małej z aktywnym podporem na brzuszku (podparcie na przedramionach tak, aby unosiła górna część klatki piersiowej i stymulacja osi głowa-tułów. Trzymamy dziecko wysoko stymulując bodźcami zewnętrznymi jego zainteresowanie ( lustro, okno etc.- tak, aby wyciągała główkę wysoko, rozglądając się. Nie podtrzymujemy głowy !!!!!! To podtrzymywanie głowy jest istną plagą i codziennie widzę w gabinecie takie dzieci, które nie trzymają głowy, ponieważ ktoś robi to za nie.

 

Pozdrawiam ciepło
dr Adrianna Wilczek

Zobacz inne porady w tematyce: rehabilitacja, metoda Vojty

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

proszę o radę. moje dziecko ma podejrzenie zespołu Pradera Wiliego jest wiotkie. czy metoda vojty jest odpowiednią metodą rehabilitacji?

dodany: 2012-11-23 22:11:37, przez: ewa

Słyszałam o leczeniu mózgowego porażenia dziecięcego komórkami macierzystymi, co Pani na to? MOJA CÓRKA MA 20 LAT I DO TEJ PORY SAMODZIELNIE NIE CHODZI.

dodany: 2011-03-05 15:28:14, przez: ELŻBIETA


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć