Warszawa

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego

U zbiegu alei Wilanowskiej z ulicą Dominikańską, na zabytkowej skarpie mokotowskiej w Warszawie wznosi się niewielki jednopiętrowy budynek, stylem swym przypominający włoskie, neorenesansowe wille podmiejskie.

 

Powstała w połowie ubiegłego stulecia w dobrach właścicieli Wilanowa według projektu znanego architekta pochodzenia włoskiego Franciszka Marii Lanciego. Rezydenci wilanowscy przeznaczyli ją na oberżę służącą podróżnym. Przez dziesiątki lat obiekt zmieniał i właścicieli i użytkowników. Lata wojny przyczyniły się do częściowego zniszczenia dawnej oberży.

Po wyzwoleniu przez długi czas, budynek nie miał szczęścia do odpowiedniego opiekuna. Niezabezpieczony i opuszczony, narażony na zgubne działanie czasu ulegał szybko postępującej dewastacji. Dopiero w I połowie lat 80 staraniem Ministerstwa Kultury i Sztuki przeprowadzono kapitalny remont, przeznaczając go na siedzibę Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. W ten sposób dzieło Lanciego zostało uratowane i przywrócone społeczeństwu.

Bardzo długo, bo prawie przez 40 lat, działacze ludowi czekali na powstanie placówki muzealnej, która zajęłaby się dokumentowaniem i szerzeniem wiedzy o ruchu ludowym od początków jego istnienia po czasy współczesne. Placówki, w której prowadzono by i otaczano opieką pamiątki świadczące o bogatym dorobku polskiego ruchu ludowego, o jego walce o narodowe i społeczne wyzwolenie.

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego to placówka naukowo-badawcza, której przedmiotem działania jest gromadzenie, zabezpieczanie i udostępnianie materiałów oraz dokumentów obrazujących rozwój i dokonania szeroko pojmowanego ruchu ludowego. Muzeum interesuje się działalnością partii i stronnictw politycznych, wszelkich organizacji społeczno-zawodowych, młodzieżowych, spółdzielczych i innych tworzonych w środowisku wiejskim, rozwijających różnorodne formy pracy społeczno-wychowawczej, kulturalno-oświatowej i gospodarczej.

Muzeum w ciągu dwudziestopięcioletniego funkcjonowania zgromadziło kupując, otrzymując dary i depozyty około 45 tys. eksponatów, które w części znajdują się w oddziałach w Sandomierzu i w Piasecznie k. Gniewa.

Dane adresowe:
Al. Wilanowska 204, 02-730 Warszawa
tel.: tel. +48 22 843 38 76 fax +48 22 843 78 73
godziny.: Od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć