Warszawa

Zakrzówek - Kraków

Zakrzówek - Kraków

Niedaleko Ronda Grunwaldzkiego, po drodze do Tyńca natrafić możemy na pełen zieleni teren. Park w okolicy Skałek Twardowskiego - bo o nim mowa - to jedno z wymarzonych miejsc na spacery. Można tam biegać i skakać, bawić się w chowanego i jeździć rowerem (oczywiście uważając przy tym na niezmotoryzowanych spacerowiczów), zagrać w badmintona czy w piłkę. Dlatego też nierzadko w parku napotkać można całe rodziny oddające się czy to spacerowi, czy to wspólnej zabawie na ciekawie ukształtowanym, pełnym pagórków i dolinek terenie.
Gdy słońce przypiecze zbyt mocno można się schować w cieniu drzew i pod ich osłoną wybrać się na poszukiwanie... Jaskini Twardowskiego, w której, jak głosi legenda, słynny czarnoksiężnik uprawiał swoje magiczne rzemiosło. Jej centrum stanowi prawie 30-metrowa Sala, której podłoga im bardziej idzie się w głąb jaskini tym bardziej się obniża, na końcu różnica wysokości wynosi ok. 5 m! Od sali prowadzą korytarze, którymi dojść można m.in. do Sali z Tabliczką i do Piaskowej Rury...
Gdyby korytarze Jaskini Twardowskiego były do przejścia na wylot doszlibyśmy nimi do drugiej ciekawej jaskini - Jaskini Jasnej nad Wisłą - tę niestety obejrzeć można jedynie z zewnątrz.
Gdy znużą nas jaskinie możemy się wybrać w kierunku znanego choćby z biografii Karola Wojtyły Kamieniołomu na Zakrzówku, gdzie po zalaniu w 1990 roku starego wyrobiska powstał ulubiony między innymi przez nurków zalew - teren niedostępny dla zwykłych pływaków, ale można nacieszyć oczy widokiem niezwykle malowniczych, bielących się w słońcu wapiennych skał i pozachwycać się kolorami, jakie czasami przybiera woda w zalewie.

Dane adresowe:
Zakrzówek
Kraków
1/3
1/3
2/3
2/3
3/3
3/3

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć